Petulla të buta me patate kungujsh me limon, qumësht dhe barishte

Petulla të buta me patate kungujsh me limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E gjithë familja do të shijojë petullat vegjetariane me patate. Kungulli i butë dhe i shijshëm me qumësht shkon veçanërisht mirë me salcë kosi ose barishte kuark.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të buta me patate kungujsh me limon
Petulla të buta me patate kungujsh me limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E gjithë familja do të shijojë petullat vegjetariane me patate. Kungulli i butë dhe i shijshëm me qumësht shkon veçanërisht mirë me salcë kosi ose barishte kuark.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Mëngjesi, Pjata me perime, Snacks, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 1 lugë kripë
 • 200 ml qumësht
 • 200 g miell
 • 300 g kungull
 • barishte, sipas shijes
 • 1 limon
 • 1 lugë vaj

Udhëzime

 1. Përzieni vezët me kripë dhe qumësht në një enë.
 2. Shtoni miellin dhe përzieni derisa të mos ketë kokrra.
 3. Mbuloni brumin me një leckë dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 10-15 minuta.
 4. Qëroni kungujt dhe kullojini në një masë të imët ose mesatare Grini në rende.
 5. Prisni barishtet.
 6. Shtypni lëngun e një limoni.
 7. Shtoni kungullin, barishtet dhe 1 lugë gjelle lëng limoni në brumë.
 8. Përzieni brumin mirë.
 9. Lyejmë një tavë me vaj dhe e vendosim në një temperaturë mesatare Nxehni nxehtësinë.
 10. Skuqni brumin në tigan.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • lugë përzierje
 • grater
 • thikë
 • tavë
 • lugë