Petulla të buta me perime me lakër të bardhë dhe barishte

Petulla të buta me perime me lakër të bardhë dhe barishte

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto petulla të buta me perime të skuqura janë absolutisht të shijshme me çdo vakt. Shërbyer me një salcë ose një dip, këto petulla janë gjithashtu të shkëlqyera për vegjetarianët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të buta me perime me lakër të bardhë dhe barishte
Petulla të buta me perime me lakër të bardhë dhe barishte

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto petulla të buta me perime të skuqura janë absolutisht të shijshme me çdo vakt. Shërbyer me një salcë ose një dip, këto petulla janë gjithashtu të shkëlqyera për vegjetarianët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata me perime, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 200 g lakër të bardhë
 • 2 degë kopër, ose majdanoz
 • 2 vezë
 • 2 lugë miell
 • 2 lugë gjelle ujë
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Greni lakrën në masën mesatare ose grijeni në blender.
 2. Prisni koprën ose majdanozin.
 3. Në një enë përzieni lakrën me barishtet, vezët, miellin, ujin dhe kripën derisa të jenë të lëmuara. tigan me vaj vegjetal dhe ngroheni mire.
 4. Hidhni pak brumë në tigan dhe skuqni petullën për rreth 2 minuta.
 5. Kthejeni dhe gatuajeni edhe për 1-2 minuta të tjera. mënyrë.
 6. Shërbejini petullat me perime me një dip ose salcë .

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas