Petulla të ëmbla me gëzof me kuark dhe sheqer pluhur

Petulla të ëmbla me gëzof me kuark dhe sheqer pluhur

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Të pëlqejnë petullat me gëzof me kuark për mëngjes? Atëherë kjo recetë shumë e thjeshtë për petullat e ëmbla është ideale! Shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe e shijshme në shije. Pancakes janë me gëzof dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të ëmbla me gëzof me kuark dhe sheqer pluhur
Petulla të ëmbla me gëzof me kuark dhe sheqer pluhur

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Të pëlqejnë petullat me gëzof me kuark për mëngjes? Atëherë kjo recetë shumë e thjeshtë për petullat e ëmbla është ideale! Shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe e shijshme në shije. Pancakes janë me gëzof dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Receta me video, mëngjes | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 350 g quark
 • 2 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • 10 lugë miell
 • 5 lugë vaj luledielli

Udhëzime

 1. Përzieni kuarkun me vezët, sheqerin, miellin dhe vajin për të formuar një brumë kremoz.
 2. Brumin e kuarkut e vendosni me lugë në një tigan të nxehur me vaj.
 3. Skuqni petullat e vogla për rreth 1-2 minuta mbi secilën anash deri në kafe të artë.
 4. Shërbyer me sheqer pluhur, reçel ose salcë kosi, petullat kanë shije të shijshme për mëngjes.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • pan
 • spatcher