Petulla të holla me qepë me pulë të grirë pikante

Petulla të holla me qepë me pulë të grirë pikante

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Në këtë recetë, petullat e holla dhe të shijshme me qepë piqen dhe mbushen me pulë të bluar me shije. Janë totalisht të shijshme, të lëngshme dhe super të mbushura. Qepët u japin atyre një aromë delikate, të mrekullueshme dhe aromë aromatike. Pancakes janë të lehta për t’u përgatitur dhe të përsosura për një darkë familjare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të holla me qepë me pulë të grirë pikante
Petulla të holla me qepë me pulë të grirë pikante

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Në këtë recetë, petullat e holla dhe të shijshme me qepë piqen dhe mbushen me pulë të bluar me shije. Janë totalisht të shijshme, të lëngshme dhe super të mbushura. Qepët u japin atyre një aromë delikate, të mrekullueshme dhe aromë aromatike. Pancakes janë të lehta për t’u përgatitur dhe të përsosura për një darkë familjare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 4 vezë
 • 700 ml qumësht
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 2 qepë
 • 250 g miell
 • 4-5 lugë vaj vegjetal
 • 300 ml ujë

Mbushja

 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 700 g pulë, të gatuar
 • 100 ml lëng pule
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

Brumi

 1. Në një enë rrihni vezët.
 2. Përzieni qumështin, kripën dhe sheqerin në mënyrë të barabartë.
 3. Qëroni dhe katërt qepët.
 4. Prisni në blender.
 5. Përzieni qumështin e mbetur.
 6. Qepën përzierjen e shtojmë në masën e vezëve dhe e përziejmë mirë.
 7. Përziejmë miellin.
 8. Hidhim vajin dhe ujin e vluar, e përziejmë që të formohet një brumë i butë.
 9. E lëmë brumin të fryhet për rreth 10-15 minuta.
 10. Më pas bej petullat e holla ne nje Skuqim tiganin.
 11. Rivendosim njera mbi tjetrin ne nje pjate te sheshte.

Mbushim

 1. Qerojme qepen dhe presim ne gjysem unaza te holla.
 2. Ngrohim vajin ne nje tigan.
 3. Skuqini qepët në të për rreth 5-6 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë
 4. Pulën e gatuar dhe qepët i derdhni në një grirëse mishi.
 5. Hidhni lëngun e nxehtë. .
 6. Mund të përdorni edhe gjelin e detit ose viçin për mbushje në vend të pulës.
 7. 1-2 lugë mbushje në çdo kore petullash jepni.
 8. Rrotulloni petullat me qepë dhe shërbejeni.

Vegla

 • Kupa matëse
 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • Tasë
 • Trasë për prerje
 • Thikë
 • Blender
 • Tagane
 • Pjatë e sheshtë
 • Mulliri i mishit