Petulla të mbushura me kuark barishte dhe havjar të kuq

Petulla të mbushura me kuark barishte dhe havjar të kuq

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Petullat e mbushura me kuark barishte, hudhër dhe havjar të kuq janë shumë të përgatitura mirë. Në fillim piqen petullat, lyhen me kuark barishte dhe rrotullohen. Të prera në copa dhe të zbukuruara me havjar, rrotullat e mbushura të petullave duken interesante dhe të shijshme. Pancakes të butë në këtë meze festive kombinohen në mënyrë të përkryer me një mbushje aromatike dhe havjar të kripur. Thjesht receta e duhur për të gjithë adhuruesit e ushqimeve të detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të mbushura me kuark barishte dhe havjar të kuq
Petulla të mbushura me kuark barishte dhe havjar të kuq

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Petullat e mbushura me kuark barishte, hudhër dhe havjar të kuq janë shumë të përgatitura mirë. Në fillim piqen petullat, lyhen me kuark barishte dhe rrotullohen. Të prera në copa dhe të zbukuruara me havjar, rrotullat e mbushura të petullave duken interesante dhe të shijshme. Pancakes të butë në këtë meze festive kombinohen në mënyrë të përkryer me një mbushje aromatike dhe havjar të kripur. Thjesht receta e duhur për të gjithë adhuruesit e ushqimeve të detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindje, Viti i Ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta çeke

Përbërës

 • 1 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • Kripë, sipas shijes
 • 500 ml qumësht
 • 180 g miell
 • 4-5 lugë vaj
 • 2 thelpinj hudhër
 • ½ tufë kopër
 • 400 g quark
 • 3- 4 lugë salcë kosi
 • 100 g havjar i kuq

Udhëzime

 1. Rrihni vezën, sheqerin dhe pak kripë në një enë me mikser.
 2. Hidhni qumështin e ngrohtë dhe përzieni mirë.
 3. Shtoni miellin.
 4. Rrihni brumin me mikser në një masë homogjene.
 5. Shtoni vajin, përzieni mirë.
 6. E lëmë brumin të qëndrojë në një vend të ngrohtë për 15-20 minuta.
 7. Pjekim petullat e holla në një tigan të thatë.
 8. Lëreni të ftohet plotësisht.
 9. Qëroni hudhrën dhe grijeni imët. së bashku me koprën.
 10. Kuarku me Përziejmë kosin, barishtet dhe hudhrën.
 11. Kripë sipas shijes.
 12. Përhapeni petullat me një shtresë të trashë kuarki barishtor.
 13. Më pas i rrotulloni dhe i prisni në copa 3-4 cm trashesi.
 14. Petullat e mbushura vendosini ne nje pjate me garnituren e kuq me havjar dhe sherbejini si meze.

Vegla

 • tas
 • blender
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • pjatë