Petulla të përzemërta kungujsh me kanellë, vezë dhe vanilje

Petulla të përzemërta kungujsh me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto mund të përgatiten shpejt dhe lehtë me vetëm disa përbërës të thjeshtë. Kanë shije të shijshme me kanellë dhe vanilje dhe janë perfekte për stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të përzemërta kungujsh me kanellë
Petulla të përzemërta kungujsh me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto mund të përgatiten shpejt dhe lehtë me vetëm disa përbërës të thjeshtë. Kanë shije të shijshme me kanellë dhe vanilje dhe janë perfekte për stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Makarona, Mëngjesi, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 400 gr kungull
 • 2 vezë
 • 170 gr miell
 • 100 ml qumësht
 • Pluhur kanellë, sipas shijes
 • 1/2 lugë pluhur pjekje
 • Piper i zi, i bluar, sipas shijes
 • Kripë, për shije
 • Vanilje, për shije
 • 50 g sheqer
 • sheqer pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Me blender, perziejme qumeshtin, vezet, miellin, sheqerin, kanellen, vaniljen, kripen, piperin dhe pluhurin per pjekje derisa te behen njetrajtshme.
 2. Qrojme dhe qerojme kungujt.
 3. I grijme imet ne rende dhe i shtojme te tjetres përbërësit.
 4. Skuqini petullat në vaj derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 5. Spërkatni sheqer pluhur mbi petullat e kungujve.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • thikë
 • rende
 • tavë
 • turner