Petulla të përzemërta me patate me mish të grirë dhe qepë

Petulla të përzemërta me patate me mish të grirë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Në këtë recetë, pureja e patateve përzihet me pak mish të grirë. Kjo i bën petullat të shijshme dhe veçanërisht të shijshme. Kjo recetë është shumë e shpejtë, kështu që padyshim ia vlen ta provoni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të përzemërta me patate me mish të grirë dhe qepë
Petulla të përzemërta me patate me mish të grirë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Në këtë recetë, pureja e patateve përzihet me pak mish të grirë. Kjo i bën petullat të shijshme dhe veçanërisht të shijshme. Kjo recetë është shumë e shpejtë, kështu që padyshim ia vlen ta provoni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 500-600 gr patate
 • 1 qepë, e vogël
 • Kripë, për shije
 • 100 gr pulë e grirë, ose gjeldeti i grirë
 • 1 lugë gjelle miell
 • 1 vezë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle perime vaj

Udhëzime

 1. Qrojini dhe grijini perimet.
 2. Përziejini mirë kripën dhe vendosini në një kullesë për 2-3 minuta.
 3. Shtypni pak për të hequr lëngun e tepërt.
 4. Përzieni mishin e grirë, miellin, vezën dhe pak. piper ne nje ene Shtojme enen tek perimet.
 5. I perziejme te gjitha bashke mire.
 6. Nxehni vajin ne nje tigan mbi zjarr mesatar.
 7. Shtoni patatet e grira me nje luge.
 8. Shtypeni te sheshte per te bere petullat pak me te sheshta.
 9. Petullat me patate 3 te skuqen nga secila ane per 5 minuta derisa te skuqen mire.
 10. Serbejini petullat me patate me salce sipas deshires tuaj.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • grater
 • tas
 • tavë