Petulla të shëndetshme me kunguj me qepë, xhenxhefil dhe hudhër

Petulla të shëndetshme me kunguj me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Petullat me kungull janë të shijshme, të shëndetshme dhe të shpejta dhe të lehta për t’u përgatitur. Janë veçanërisht të shijshme kur janë të ngrohta. Mund t’i shijoni për mëngjes ose si meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të shëndetshme me kunguj me qepë
Petulla të shëndetshme me kunguj me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Petullat me kungull janë të shijshme, të shëndetshme dhe të shpejta dhe të lehta për t’u përgatitur. Janë veçanërisht të shijshme kur janë të ngrohta. Mund t’i shijoni për mëngjes ose si meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Embëlsira, Meze, Mëngjesi | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1-1,5 kg kungull, të papërpunuara
 • 1-2 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1-2 vezë
 • 4-7 lugë miell
 • Kripë, për shije
 • Xhenxhefil, për shije
 • kardamom , per shije

Udhëzime

 1. Prisni imët qepën dhe hudhrën.
 2. Qroni kungullin dhe priteni në kubikë të imët.
 3. Ngrohni pak vaj vegjetal në një tigan të thellë.
 4. Skuqni qepën dhe hudhrën derisa të jenë të tejdukshme.
 5. Shtoni kungullin, kripën dhe erëzat dhe mbulojini dhe ziejini përafërsisht Ziejini për disa minuta.
 6. Pritni perimet në pure me një pirun.
 7. Shtoni vezët në pure.
 8. Sitoni gradualisht miellin duke e përzier mirë.
 9. Në një tigan tjetër , ngrohni vajin vegjetal dhe lugë në brumë shtoni në tigan.
 10. Skuqini petullat për disa minuta nga çdo anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 11. Vendosni në një pecetë letre që të kullojë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • spatula
 • takëm
 • lugë përzierje
 • turner