Petulla të shëndetshme me tërshërë pa sheqer dhe miell

Petulla të shëndetshme me tërshërë pa sheqer dhe miell

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto petulla të shijshme dhe të shëndetshme me tërshërë janë praktikisht pa miell dhe sheqer. Brumi përbëhet nga kuarku, bollgur, vezë, fara chia dhe fara liri. Petullat e kuarkut janë një mëngjes i përsosur!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të shëndetshme me tërshërë pa sheqer dhe miell
Petulla të shëndetshme me tërshërë pa sheqer dhe miell

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto petulla të shijshme dhe të shëndetshme me tërshërë janë praktikisht pa miell dhe sheqer. Brumi përbëhet nga kuarku, bollgur, vezë, fara chia dhe fara liri. Petullat e kuarkut janë një mëngjes i përsosur!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Embëlsira, Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g quark
 • 160 g thekon tërshërë, të butë
 • 4 lugë fara chia
 • 2 lugë fara liri, të grira
 • 250-300 ml qumësht
 • vaj, për skuqje

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku kuarkun, tërshërën, farat chia, farën e lirit dhe qumështin.
 2. Lëreni brumin të fryhet për rreth 15-20 minuta.
 3. Nxehni një tigan që nuk ngjit dhe lyejeni me vaj.
 4. Merrni 1-2 lugë nga përzierja e tërshërës dhe vendoseni futeni në tigan.
 5. Formoni diçka të rrafshët dhe skuqeni për rreth 2 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 6. Shërbejini petullat e tërshërës me shurup panje, reçel ose mjaltë.
 7. Kamana të freskëta ose frutat gjithashtu shkojnë mirë me këtë.

Vegla

 • përzierës dore
 • pan
 • turner