Petulla të shpejta me kunguj të njomë me karkaleca, hudhër dhe barishte

Petulla të shpejta me kunguj të njomë me karkaleca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Këto kanë një shije interesante për shkak të shtimit të karkalecave. Skuqjet marrin aromën e tyre intensive me lëvozhgën e limonit dhe hudhrën dhe janë të erëzave me barishte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të shpejta me kunguj të njomë me karkaleca
Petulla të shpejta me kunguj të njomë me karkaleca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Këto kanë një shije interesante për shkak të shtimit të karkalecave. Skuqjet marrin aromën e tyre intensive me lëvozhgën e limonit dhe hudhrën dhe janë të erëzave me barishte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Enët anësore, Pjata me perime | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g kunguj të njomë
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 100-150 g karkaleca të qëruara
 • 1 limon
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1-2 degë barishte
 • 1 vezë
 • 60-70 g miell
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 luge vaj vegjetal

Udhëzime

 1. I grini përafërsisht kungulleshkat.
 2. Përzieni perimet me kripë dhe vendosini në një kullesë.
 3. Lëreni kungullinën të qëndrojë për 35 minuta.
 4. Më pas shtrydhini butësisht për të hequr lëngun e tepërt.
 5. Me thikë, copëtoni karkalecat në copa të vogla Pritini.
 6. Rrini imët lëkuren e limonit.
 7. Hidhrat grijeni imët.
 8. Prisni barishtet në copa të vogla.
 9. Në një enë përzieni kungullinat mirë me karkalecat, lëkurën e limonit, vezën, hudhra, barishte, miell dhe piper.
 10. Në një Nxehni tiganin në zjarr mesatar.
 11. Shtoni përzierjen e kungujve në formë petullash të vogla.
 12. Skuqini për 2 deri në 3 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe.
 13. Shërbejini petullat me kungull i njomë me një salcë sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • rende
 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë
 • spatula