Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate

Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

mund të filloni jashtëzakonisht të shijshme me këtë ide qesharake për mëngjes. Cute perfekte për mëngjeset e Halloween me rrjeta merimange drithëruese çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate
Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

mund të filloni jashtëzakonisht të shijshme me këtë ide qesharake për mëngjes. Cute perfekte për mëngjeset e Halloween me rrjeta merimange drithëruese çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 150 g miell
 • 2 lugë pluhur për pjekje
 • 250 ml qumësht
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë gjelle gjalpë, për skuqje
 • shurup çokollatë, për servirje

Udhëzime

 1. Ndajini vezët.
 2. Trazitini të verdhat me qumësht, miell dhe pluhur për pjekje derisa të bëhet një masë homogjene.
 3. E lëmë brumin të pushojë për 10 minuta.
 4. Palosni të bardhat e vezëve poshtë. Ngrini brumin.
 5. Nxehni një tigan, lyeni me gjalpë.
 6. Përdorni një lugë gjelle për të shtuar brumin në pjesë.
 7. Nëse dëshironi, shpërndajeni brumin në formën e kungullit në pan.
 8. Skuqini petullat për 4 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 9. Shërbejini petullat e Halloween me shurup çokollate.

Pancakes mund të mbahen të ngrohta në një pjatë në furrë në 80 °C.

Vegla

 • tas
 • hisk
 • tas perzierje
 • mikser dore
 • tavë
 • lugë
 • lugë gjelle