Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate

Petulla tmerrësisht të shijshme për Halloween me shurup çokollate

mund të filloni jashtëzakonisht të shijshme me këtë ide qesharake për mëngjes. Cute perfekte për mëngjeset e Halloween me rrjeta merimange drithëruese çokollate.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 2 vezë
 • 150 g miell
 • 2 lugë pluhur për pjekje
 • 250 ml qumësht
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë gjelle gjalpë, për skuqje
 • shurup çokollatë, për servirje

Udhëzimet

 1. Ndajini vezët.
 2. Trazitini të verdhat me qumësht, miell dhe pluhur për pjekje derisa të bëhet një masë homogjene.
 3. E lëmë brumin të pushojë për 10 minuta.
 4. Palosni të bardhat e vezëve poshtë. Ngrini brumin.
 5. Nxehni një tigan, lyeni me gjalpë.
 6. Përdorni një lugë gjelle për të shtuar brumin në pjesë.
 7. Nëse dëshironi, shpërndajeni brumin në formën e kungullit në pan.
 8. Skuqini petullat për 4 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 9. Shërbejini petullat e Halloween me shurup çokollate.

Utils

 • tas
 • hisk
 • tas perzierje
 • mikser dore
 • tavë
 • lugë
 • lugë gjelle

Këshilla

Pancakes mund të mbahen të ngrohta në një pjatë në furrë në 80 °C.

Recetat e fundit