Petulla vegane me mollë të bëra nga mielli i hikërrorit dhe qumështi i bimëve

Petulla vegane me mollë të bëra nga mielli i hikërrorit dhe qumështi i bimëve

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Njohësit e ndërgjegjshëm për shëndetin do ta vlerësojnë këtë recetë! Për sa i përket shijes, ato vështirë se ndryshojnë nga petullat e zakonshme apo edhe shijojnë më mirë dhe janë të shëndetshme. Mollët e grira dhe kanella janë një dyshe klasike që i bën ato të bëra nga mielli i hikërrorit me aromë të këndshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla vegane me mollë të bëra nga mielli i hikërrorit dhe qumështi i bimëve
Petulla vegane me mollë të bëra nga mielli i hikërrorit dhe qumështi i bimëve

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Njohësit e ndërgjegjshëm për shëndetin do ta vlerësojnë këtë recetë! Për sa i përket shijes, ato vështirë se ndryshojnë nga petullat e zakonshme apo edhe shijojnë më mirë dhe janë të shëndetshme. Mollët e grira dhe kanella janë një dyshe klasike që i bën ato të bëra nga mielli i hikërrorit me aromë të këndshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: mëngjes, tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • ¹⁄₂ filxhan miell hikërror
 • 2 lugë gjelle sheqer kokosi
 • 1 lugë lugë pluhur pjekje
 • 1 vezë
 • ¹⁄₃ filxhan qumësht me bazë bimore
 • 2 mollë, varietet i ëmbël dhe i thartë
 • 1-2 lugë kokos vaj
 • ¹⁄₂ lugë kanelle pluhur

Udhëzime

 1. Në një enë vendosim miellin, sheqerin dhe pluhurin për pjekje dhe i përziejmë.
 2. Rrahim vezën dhe qumështin së bashku në një enë tjetër.
 3. Më pas përziejmë përbërësit e lëngshëm dhe të thatë.
 4. Mollët i qërojmë dhe i grijmë në rende. rende.
 5. Përziejini mollët në brumë.
 6. Ngrohni vajin e kokosit në një tigan në zjarr mesatar.
 7. Para se t’i shërbeni, spërkatni petullat vegane me kanellë dhe shijojeni për mëngjes.
 8. Hidhni brumin në tigan në pjesë dhe gatuajini petullat për rreth 1- Skuqini për 2 minuta nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë të artë.

Qumështi i lopës sigurisht që mund të përdoret në vend të qumështit bimor. Informacioni i referohet një gote 250 ml.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • thikë
 • rende
 • tavë
 • lugë