Pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela

Pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Surprizoni mysafirët tuaj me një picë të shijshme të Halloween. Sepse për t’iu përshtatur kohës së frikshme, ekziston pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela, e cila është perfekte për një festë të Halloween-it për fëmijë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela
Pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Surprizoni mysafirët tuaj me një picë të shijshme të Halloween. Sepse për t’iu përshtatur kohës së frikshme, ekziston pica e Halloween me kunguj sallam dhe mocarela, e cila është perfekte për një festë të Halloween-it për fëmijë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

Brumë pica

 • 10 g maja, e freskët
 • 125 ml ujë
 • 250 g miell
 • 50 ml vaj ulliri
 • 1 majë kripë

Salcë domate

 • 4 domate
 • 2 shallots
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 lugë rigon
 • Piper, për shije
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • Kripë, për shije

Mbushje 100 gr mocarela, e grirë në rende

 • 5-6 feta sallam, sipas shijes
 • 1/2 tufë borziloku
 • Udhëzime

  1. Nxehni furrën në 220°C.
  2. Shkrini majanë në ujin e vakët.
  3. Përziejini së bashku miellin, vajin e ullirit dhe pak kripë për të formuar një brumë.
  4. Mbulojeni enën dhe lëreni të ngrihet për 40 minuta.
  5. Preni domatet në kubikë .
  6. Qëroni dhe prisni qepujt.
  7. Surgojeni në vaj ulliri në një tigan.
  8. Hiqni thelbin e hudhrës dhe shtypni. tavën për të formuar një pure të trashë domate.
  9. Salca e domates me rigon, e rregulloni me kripë dhe piper.
  10. Pudrosni sipërfaqen e punës me miell dhe hapeni brumin.
  11. Brumin e picës e vendosni në një tepsi të veshur me Leter per pjekje.
  12. Përhapeni në mënyrë të barabartë salcën e domates.
  13. Spërkatni mocarelën mbi pizza. në kunguj.
  14. Nxirreni picën nga furra, sipër i hidhni kunguj të sallamit për picën e Halloween dhe dekorojeni me gjethe borziloku.

  Vegla

  • tas
  • letër pergamene
  • letë pjekje
  • tavë
  • lugë përzierje
  • prerëse kungujsh
  • thikë
  • dërrasë për prerje
  • shtypje hudhre