Pica e vogël Halloween me ullinj, salcë domate dhe mocarela

Pica e vogël Halloween me ullinj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Të përshtatshme për sezonin drithërues, këta të vegjël me merimangat e zeza po vijnë në tryezë! Mini pizza është e garantuar të jetë një hit në një shuplakë Halloween. Brumi i ajrosur i majave, salca aromatike e domates me djathë mocarela të shkrirë në gojë kanë shije fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pica e vogël Halloween me ullinj
Pica e vogël Halloween me ullinj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Të përshtatshme për sezonin drithërues, këta të vegjël me merimangat e zeza po vijnë në tryezë! Mini pizza është e garantuar të jetë një hit në një shuplakë Halloween. Brumi i ajrosur i majave, salca aromatike e domates me djathë mocarela të shkrirë në gojë kanë shije fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem, Skuqem | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Brumë pica

 • 500 g miell
 • 1 majë kripë
 • 1 fq. Maja e thatë
 • 2 lugë sheqer
 • Vaj ulliri, për lyerje

Salcë domate

 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë, e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 kallaj domate të prera në kubikë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, per shije sipas stinës
 • Rigano i thatë, sipas shijes
 • Birziloku i thatë, sipas shijes
 • 1 lugë mocarela
 • 20 gr ullinj të zi

Udhëzime

Përgatitni brumin e picës

 1. Në tasin e mikserit të stendës,
 2. Shtoni miellin dhe kripën.
 3. Përzieni majanë dhe sheqerin me 12 litra ujë të vakët.
 4. Lëreni për 8-10 minuta.
 5. Shtoni majanë në miellin.
 6. Në mikserin e stendës gatuajmë për 5-10 minuta që të formohet një brumë elastik.
 7. Brumin e formojmë në një top dhe e vendosim në një tas të lyer pak me vaj ulliri.
 8. Lëreni të mbuluar në një vend të ngrohtë për 1 ore.
 9. Qeni brumin nje here dhe e mbyllim perseri Formojme ne nje top.
 10. E leme te vije per 30 minuta te tjera.

Pergatisim salcen e domates

 1. Qepni ne kubik qepen.
 2. Prisni hudhren imet.
 3. Nxeheni vaj ulliri në një tenxhere.
 4. Shtojmë qepët e prera në kubikë dhe kaurdisim derisa të jenë të tejdukshme.
 5. Kursojmë shkurt hudhrat.
 6. Shtoni domatet e konservuara.
 7. Redezoni salcën e picës me barishte, kripë dhe piper.
 8. Leni të ziejë dhe e leme te zieje pak.
 9. Nxehni furren ne 190°C ne ngrohjen e siperme dhe te poshtme
 10. Mbulojini dy flete pjekjeje me leter furre.
 11. Prejeni brumin pergjysem.
 12. Nje Fillimisht vendoseni gjysmën përsëri në tas dhe mbulojeni.
 13. Prejeni gjysmën tjetër në 10-12 copa të barabarta.
 14. Më pas rrotulloni në topa dhe rrafshoni me dorë. pak hapesire ndermjet tyre .
 15. Përhapeni me salcën e domates.
 16. Grini mocarelën në rende të trashë dhe lyeni sipër.
 17. Rrendisim ullinjtë e zinj mbi picat në formë merimange.
 18. Piqini picat për rreth 15 minuta.

nbsp;

nbsp;

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Tasi i madh
 • Pule
 • lugë
 • thikë
 • Tabela prerës
 • Sauté tava
 • Spatula për pjekje
 • Fetë pjekje
 • Letër pjekje
 • Rende