Pica Halloween me domate dhe mocarela

Pica Halloween me domate dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Përputhen me sezonin drithërues, ka nga këto me domate dhe mocarela. Zbukuruar me sy dhe dhëmbë përbindësh, është perfekt për një festë Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pica Halloween me domate dhe mocarela
Pica Halloween me domate dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Përputhen me sezonin drithërues, ka nga këto me domate dhe mocarela. Zbukuruar me sy dhe dhëmbë përbindësh, është perfekt për një festë Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enë brumi, Pjekje të përzemërta | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1/2 kub maja
 • 1/2 lugë sheqer
 • 250 g miell
 • vaj ulliri, për shije
 • kripë, për shije
 • 400 g domate, të grira, të konservuara
 • 500 g mocarela
 • borzilok , për shije
 • sallam, për të dekoruar
 • djathë, për të dekoruar

Udhëzime

 1. Vendosni miellin në një enë dhe bëni një pus.
 2. Tërrmoni majanë dhe shtoni në miell me sheqerin dhe 4 lugë ujë të vakët dhe përziejeni butësisht.
 3. Lëreni brumin në një vend të ngrohtë për rreth 15-20 minuta lëreni.
 4. Brumit paraprakisht i shtojmë 1 lugë çaji kripë, 1 lugë vaj dhe 120 ml ujë të vakët dhe e përziejmë gjithçka në një brumë të butë pice.
 5. Rrihni brumin në punë sipërfaqja dhe tërhiqeni pak, formoni një top, lyejeni me pak vaj dhe mbulojeni dhe lëreni në një tas në një vend të ngrohtë për 1/2 deri në 2 orë.
 6. Grumbulloni brumin e picës dhe hapeni në formë baze e holle pice.
 7. Bazen e pices e vendosim ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje.
 8. Kullojme pak domatet e konservuara dhe e sherbejme duke shtruar brumin e pices.
 9. Sperkasim me mocarela te grire.
 10. Rrezojeni picen me kripe, lyejini me pak vaj ulliri dhe piqeni ne furre per rreth 15 minuta ne 180 grade.
 11. Pas pjekjes perziejme picen me gjethet e borzilokut, sallamin dhe djathin ne nje monstra dekoroj.

Vegla

 • tas
 • letë pjekje
 • letër pergamene