Pica me pesto domate dhe djathë si lule pice

Pica me pesto domate dhe djathë si lule pice

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Të gjithë e njohin picën – por ju mund t’i befasoni vërtet mysafirët tuaj me një lule pice. Fillimisht përgatitet një brumë pice dhe rrotullohet në tre peta të rrumbullakëta. Mbushja e bërë me speca, salsiçe, djathë dhe pesto domate shtrihet midis dy petullave. E prerë në copa keku dhe e rrotulluar, kjo krijon një lule pice pas pjekjes që ka shije fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pica me pesto domate dhe djathë si lule pice
Pica me pesto domate dhe djathë si lule pice

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Të gjithë e njohin picën – por ju mund t’i befasoni vërtet mysafirët tuaj me një lule pice. Fillimisht përgatitet një brumë pice dhe rrotullohet në tre peta të rrumbullakëta. Mbushja e bërë me speca, salsiçe, djathë dhe pesto domate shtrihet midis dy petullave. E prerë në copa keku dhe e rrotulluar, kjo krijon një lule pice pas pjekjes që ka shije fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata brumi, Receta me video, pjekje e përzemërt | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Brumë

 • 600 g miell
 • 300 ml ujë, të ngrohtë
 • 1 p maja e thatë
 • 1/2 lugë sheqer
 • 2 lugë kripë
 • 50 ml vaj ulliri

Mbushje

 • 100 gr sallam, sipas shijes
 • 100 gr speca të kuq
 • Shkapa, sipas dëshirës, sipas shijes
 • 100 g djathë, i grirë
 • 100 g mocarela, i grirë
 • 50 g pesto domate
 • Udhëzime

  Përgatisni mbushjen

  1. Prisni specat dhe salsiçen në copa të vogla.
  2. Qepni qepët e grira në rrathë.
  3. Përzieni peston e domates dhe përzieni djathin.

  Përgatisni brumin

  1. Të gjithë përbërësit (të thatë majanë, sheqerin, kripën, ujin e vakët, vajin dhe miellin) e përziejmë në brumë.
  2. Vendosim në një enë dhe e lëmë të rritet në një vend të ngrohtë për rreth 30 minuta.
  3. Brumin e ndajmë në tre pjesë dhe e hapim secilin topth. brumë në një petë të madhe, shumë të sheshtë.
  4. Çdo petë duhet të jetë jo më shumë se 3 mm e trashë.

  Përgatitni picën

  1. Vendosni brumin e parë në një tepsi të veshur me letër furre.
  2. Gjysma e mbushjes.
  3. Përhapeni gjysmën mbi bukën e parë të sheshtë.
  4. Spërkateni me djathë.
  5. Buka e dytë e sheshtë sipër vendosni pjesën tjetër të mbushjes dhe në fund vendosni sipër bukën e tretë.
  6. Vendosni një gotë të përmbysur në mes të bukëve të shtruara.
  7. Prisni rreth 16 copa keku nga gota.
  8. Cdo cope brumi kthejeni dy here nga brenda, hiqni goten dhe vendosni lulen e pices me djathe Spërkateni e.
  9. Pjekim lulen e picës në përafërsisht 220° për rreth 25 minuta.

  Copat e lules së picës janë të lehta për t’u këputur! Lulja e picës bie në sy në çdo festë!

  Vegla

  • thikë
  • dërrasë prerëse
  • përpunues ushqimi
  • koll
  • letër për pjekje
  • tas
  • lugë