Pika me lëng arra me marzipan, bajame dhe lajthi

Pika me lëng arra me marzipan

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këndet e arrave thjesht i përkasin Krishtlindjeve. Në këtë recetë në vend të reçelit përgatiten thjesht me marzipan. Ëmbëlsira e imët e bërë nga një bazë pastiçerie me kore të shkurtra dhe një mbushje me marzipan dhe një përzierje të pjekur lajthiash dhe bajamesh është një ndryshim i mirëpritur në pjatën e biskotave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pika me lëng arra me marzipan
Pika me lëng arra me marzipan

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këndet e arrave thjesht i përkasin Krishtlindjeve. Në këtë recetë në vend të reçelit përgatiten thjesht me marzipan. Ëmbëlsira e imët e bërë nga një bazë pastiçerie me kore të shkurtra dhe një mbushje me marzipan dhe një përzierje të pjekur lajthiash dhe bajamesh është një ndryshim i mirëpritur në pjatën e biskotave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pasta me kore te shkurtra

 • 70g sheqer pluhur
 • 300g miell
 • 1 luge pluhur per pjekje
 • 1 maje kripe
 • 1 veze
 • 180g gjalpe, i ftohte, ne copa
 • 2 luge uje, akull i ftohte

Mbushja

 • 120g gjalpe , te shkrira
 • 200 g marzipan
 • 100 ml krem pana
 • bajame e hidhur, aromatizues sipas dëshirës
 • 100 g sheqer
 • 50 g lajthi, të grira
 • 100 g lajthi, të bluara
 • 100 g bajame, të grira
 • 100 g bajame te bluara
 • Cokollate, e lengshme, per dekorim

Udhëzime

Ëmbëlsira me kore të shkurtra

 1. Në një tas me mikser vendosim sheqerin pluhur, miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën.
 2. Shtoni gjalpin, vezën dhe ujin.
 3. Zverejeni brumin derisa të jetë homogjen.
 4. Vendosni brumin në një tepsi të shtruar. me leter pergamene dhe rrafshojme ose rrotullojme.
 5. Shpojme disa here me pirun.
 6. Pjekim paraprakisht peten me kore te shkurter ne furre me 180°C per rreth 10 minuta.

Mbushja

 1. Vendosni gjalpin e shkrire, kremin, aromën e bajameve të hidhura dhe sheqerin dhe marzipanin në enën e përzierjes së procesorit të ushqimit.
 2. Shtoni lajthitë dhe bajamet në përzierjen e gjalpit.
 3. Përzieni gjithçka në procesorin e ushqimit për të formuar një përzierje uniforme të arrave.
 4. Përhapeni arrat mbushim mbi bazën e tortës së pjekur paraprakisht dhe e lëmojmë.
 5. E pjekim tortën me arrat edhe për 15 minuta të tjera në 180 gradë derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 6. Më pas ftoheni lëreni.
 7. Prejeni tortën në katrorë dhe më pas ndajini në trekëndëshat.
 8. Shkrini çokollatën dhe dekorojini cepat e arrave me shirita çokollate.

Këndet e arrave mund të ruhen në një tepsi për biskota, thjesht vendosni në mes letër yndyre. Ruhen në frigorifer, ruhen deri në 4 javë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • letër pergamene
 • lugë
 • tas
 • thikë