Pike e mbushur me kërpudha dhe qepë

Pike e mbushur me kërpudha dhe qepë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Peshku i përgatitur sipas kësaj recete praktikisht nuk ka kocka, pritet lehtë me thikë dhe është shumë i shijshëm. Piku i mbushur me kërpudha dhe qepë jo vetëm që ka shije të shijshme, por edhe do të bëjë që çdo banket të shkëlqejë. Lëkura fillimisht hiqet nga peshku dhe më pas mbushet me një përzierje filetosh peshku, baguette, kërpudha dhe qepë. E pjekur në furrë, kjo pjatë ka shije vërtet unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pike e mbushur me kërpudha dhe qepë
Pike e mbushur me kërpudha dhe qepë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Peshku i përgatitur sipas kësaj recete praktikisht nuk ka kocka, pritet lehtë me thikë dhe është shumë i shijshëm. Piku i mbushur me kërpudha dhe qepë jo vetëm që ka shije të shijshme, por edhe do të bëjë që çdo banket të shkëlqejë. Lëkura fillimisht hiqet nga peshku dhe më pas mbushet me një përzierje filetosh peshku, baguette, kërpudha dhe qepë. E pjekur në furrë, kjo pjatë ka shije vërtet unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta letoneze

Përbërës

 • 1 pike, 1200-1400 g
 • 200-250 g baguette
 • 250 ml qumësht
 • 350 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal, + diçka për lyerje
 • 2 vezë
 • kripë , per shije
 • piper i zi, per shije
 • Zarzavate, per shije, sipas deshires
 • Majoneze, per shije, sipas deshires
 • Ullinj, per shije, sipas deshires
 • Domate qershi, per shije, sipas deshires
 • Borronica, per shije , opsionale
 • limon, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Pastroni pikun dhe shpëlajeni nën ujë të rrjedhshëm.
 2. Preni kokën dhe hiqni gushat.
 3. Preni me kujdes lëkurën nga ana e kokës dhe hiqni ngadalë lëkurën nga peshku si çorape.
 4. Përdorni një thikë për të ndarë pendët.
 5. Prisni shtyllën kurrizore disa centimetra para bishtit.
 6. Ndajini filetot e peshkut nga kockat dhe vendosini në një tas.
 7. Ndajini fetat e baguette nga korja, pritini në copa të mëdha dhe lagni në qumësht.
 8. Qëroni qepët dhe kërpudhat i grini shumë imët.
 9. Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësi mesatare. më tej 3 deri në 4 minuta.
 10. Haqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 11. Kaloni fileton e peshkut një herë në grirëse të mishit.
 12. Më pas përzieni kërpudhat, qepën dhe bukën e shtrydhur lehtë. përsëri.
 13. Përzieni vezët, kripën dhe piperin në një enë me pjesën tjetër të mbushjes.
 14. Mbushni me kujdes lëkurën e peshkut me mbushjen.
 15. Vendosni pak nga mbushja në tas dhe vendoseni me kujdes me pjesën tjetër të peshkut.
 16. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre dhe e lyeni me yndyrë.
 17. Vendosni peshk mbi të.
 18. Disa me një kruese dhëmbësh Shponi lëkurën.
 19. Mbërtheni me vaj pikun dhe mbulojeni me letër alumini.
 20. Futni peshkun në furrë dhe piqni për rreth 50-60 minuta në 180°C.
 21. Hiqni folenë rreth 10 minuta para përfundimit të kohës së gatimit.
 22. Lëreni peshkun e përfunduar të ftohet dhe vendoseni në një pjatë.
 23. Shërbejeni pikun e mbushur me zarzavate, majonezë, ullinj, domate qershi, boronicë dhe feta limoni dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tas
 • tavë
 • grirëse mishi
 • letër alumini
 • tebaka për pjekje
 • letër për pjekje
 • kruajtëse dhëmbësh