Pike e mbushur me qepë dhe karrota në furrë

Pike e mbushur me qepë dhe karrota në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Kjo recetë është vërtet e mrekullueshme për një rast feste. Një mbushje e përzemërt me fileto peshku, qepë të skuqura dhe karota shërbehet direkt në peshkun e pjekur. Përbërësit përzihen së bashku paraprakisht, bëhen pure dhe futen në peshk. Rezultati është një vakt i shijshëm që gjithashtu shënon pikë në të gjithë tabelën me pamjen e tij të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pike e mbushur me qepë dhe karrota në furrë
Pike e mbushur me qepë dhe karrota në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Kjo recetë është vërtet e mrekullueshme për një rast feste. Një mbushje e përzemërt me fileto peshku, qepë të skuqura dhe karota shërbehet direkt në peshkun e pjekur. Përbërësit përzihen së bashku paraprakisht, bëhen pure dhe futen në peshk. Rezultati është një vakt i shijshëm që gjithashtu shënon pikë në të gjithë tabelën me pamjen e tij të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 700-800 g pike, me zorrë
 • 3 qepë
 • 1-2 karota
 • 2 lugë vaj vegjetal + disa për larje
 • 2 feta baguette
 • 60 ml qumësht
 • 1 vezë
 • 1-2 lugë gjelle majonezë
 • 1 lugë çaji lëng limoni, i freskët
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni peshkun nën ujë të rrjedhshëm dhe thajeni.
 2. Hiqni kokën e peshkut dhe shpëlajeni mirë duke hequr gushat.
 3. Ngrini me kujdes lëkurën në njërin skaj dhe nxirreni ngadalë nga peshku si çorape.
 4. Përdorimi a Përdorni një thikë për të prerë pendët.
 5. Sapo të keni arritur te pendët e bishtit, preni pjesën kurrizore me thikë ose gërshërë kuzhine.
 6. Ndajeni fileton e peshkut nga kockat.
 7. Qëroni perimet.
 8. Një qepën në copa të vogla, pjesën tjetër në rrathë grijeni.
 9. Karotat i grini në rende.
 10. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 11. Skuqni në të qepët e grira hollë për rreth 3-5 minuta.
 12. Shtoni karotat dhe ziejini edhe për 3 minuta të tjera.
 13. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 14. Preni bagetën në copa të vogla dhe zhyteni në qumësht për 7-10 minuta.
 15. Vendosni fileton e peshkut, perimet e skuqura dhe buken ne nje ene.
 16. Shtoni vezen, majonezen, lengun e limonit, kripe dhe piper.
 17. Te gjitha me nje Thërrmoni blenderin e dorës.
 18. Mbushni lëkurën e pikut me masën.
 19. Vendosni pak në kokë dhe më pas ngjisni me kujdes mbi peshk.
 20. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre. unaza siper dhe lyejme me vaj.
 21. Sipër vendosim peshkun dhe e lyejmë pak me vaj gjithashtu.
 22. Pjekim pikun e mbushur për rreth 45 minuta në 180°C dhe më pas e shërbejmë menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • rende
 • blender dore
 • letë pjekje
 • letër për pjekje