Pike e skuqur me qepë dhe vezë në brumë qepë

Pike e skuqur me qepë dhe vezë në brumë qepë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Piku i skuqur në koren krokante dhe të shijshme mbetet shumë lëng dhe i butë nga brenda. Pjekja e qepës plotëson bukur shijen e peshkut. E servirur me salcën dhe perimet tuaja të preferuara, është një përbërje e shkëlqyer për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pike e skuqur me qepë dhe vezë në brumë qepë
Pike e skuqur me qepë dhe vezë në brumë qepë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Piku i skuqur në koren krokante dhe të shijshme mbetet shumë lëng dhe i butë nga brenda. Pjekja e qepës plotëson bukur shijen e peshkut. E servirur me salcën dhe perimet tuaja të preferuara, është një përbërje e shkëlqyer për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 600 g fileto pike
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi për shije
 • 1 qepë
 • 1 vezë
 • 6-8 lugë miell
 • 5-7 lugë gjelle ujë
 • 50 ml vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Prisni filetot e pikut në copa të vogla dhe spërkatni të dyja anët me kripë dhe piper.
 2. Qëroni qepën dhe grijeni imët ose grijeni në blender.
 3. Përzieni vezën, qepën dhe miellin së bashku në një enë.
 4. Kripë shtoni piper dhe përziejeni me një rrahëse derisa të bëhet një masë homogjene.
 5. Hidhni në ujë të ftohtë derisa të përftoni një brumë të trashë dhe të lëmuar.
 6. Ngrohni vajin në një tigan.
 7. Hidhni peshkun në brumë në tufa dhe kaurdiseni për 2- 3 minuta nga secila Ziejini anash.
 8. Shërbejeni pikun e skuqur në brumë qepe me një sallatë dhe salcë sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • grater
 • trashë
 • tas