Pilaf i thjeshtë me oriz me petë

Pilaf i thjeshtë me oriz me petë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një kombinim i pazakontë i orizit dhe petëve të artë. Orizi i pilafit shërbehet shumë si pjatë anësore. Pilafin mund ta gatuani mrekullisht edhe me perime apo mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pilaf i thjeshtë me oriz me petë
Pilaf i thjeshtë me oriz me petë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një kombinim i pazakontë i orizit dhe petëve të artë. Orizi i pilafit shërbehet shumë si pjatë anësore. Pilafin mund ta gatuani mrekullisht edhe me perime apo mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Azia | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Kurset kryesore, Vegjetariane | Kuzhina: Receta arabe

Përbërës

 • 4 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 120 g makarona, p.sh. vermicelli
 • 200 g oriz me kokrra të gjata
 • 3 lugë salcë soje
 • Erëza, sipas shijes
 • 3 thelpinj hudhër
 • 500 ml ujë

Udhëzime

 1. Nxehni vajin në një tigan në zjarr të fortë.
 2. Skuqini petët në të derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 3. Shtoni orizin dhe vazhdoni skuqjen për disa minuta derisa orizi të bëhet i tejdukshëm.
 4. Ulni zjarrin, shtoni salcë soje, erëza dhe hudhra të grira.
 5. Hidhni në ujë të vluar.
 6. Lëreni gjithçka të ziejë dhe mbulojeni dhe lëreni të ziejë përafërsisht 15-20 minuta.
 7. Përzieni mirë orizin pilafin me petë.
 8. Lëreni të qëndrojë nën mbyllet me kapak edhe per 5-7 minuta te tjera.

Vegla

 • tiva me kapak
 • rrahëse