Pilaf vegan me oriz, karrota dhe fruta të thata

Pilaf vegan me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një pilaf nuk duhet të jetë gjithmonë i përzemërt! Ky variant i ëmbël me oriz shkon shumë me karota, fruta të ëmbëlsuara, rrush të thatë dhe fruta të tjera të thata. E ëmbël ka shije të shijshme dhe mund të jetë një meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pilaf vegan me oriz
Pilaf vegan me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një pilaf nuk duhet të jetë gjithmonë i përzemërt! Ky variant i ëmbël me oriz shkon shumë me karota, fruta të ëmbëlsuara, rrush të thatë dhe fruta të tjera të thata. E ëmbël ka shije të shijshme dhe mund të jetë një meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Lindja e afërt dhe e Mesme | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta orientale

Përbërës

 • 200 g përzierje frutash të thata
 • 50 g rrush të thatë
 • 25 g fruta të ëmbëlsuara
 • 1 karotë
 • 50 ml vaj
 • 500-700 ml ujë
 • 250 g oriz

Udhëzime

 1. Shpëlajini frutat e thata në ujë të ngrohtë dhe pritini në copa të vogla.
 2. Përzieni rrushin e thatë dhe frutat e ëmbëlsuara.
 3. Karrota grini në një rende të trashë.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë.
 5. Karotat 4 – Skuqini për 5 minuta.
 6. Shtoni frutat e thata dhe gatuajeni edhe për 5 minuta.
 7. Rriposini me kripë dhe hidhini në ujë.
 8. Lëreni të vlojë. për 25-30 minuta derisa orizi të zbutet të ketë thithur të gjithë lëngun.
 9. Plafin e përfunduar e trazojmë dhe e lëmë të qëndrojë edhe 10 minuta nën kapakun e mbyllur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pjesë
 • grater
 • lugë përzierje