Piqni biskota lajthie me karamel

Piqni biskota lajthie me karamel

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Lajthitë krokante të shtrigave thjesht duken mjaft të mira për t’u ngrënë. Me krem karamel, arrat e holla shijojnë tepër të shijshme. Mund t’i piqni paraprakisht dhe t’i shijoni me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni biskota lajthie me karamel
Piqni biskota lajthie me karamel

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Lajthitë krokante të shtrigave thjesht duken mjaft të mira për t’u ngrënë. Me krem karamel, arrat e holla shijojnë tepër të shijshme. Mund t’i piqni paraprakisht dhe t’i shijoni me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Pastiçeri, Receta me video, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 250 gr margarinë
 • 50 gr sheqer
 • 2 vezë
 • 400 gr miell
 • 1/4 lugë pluhur pjekje
 • vanilje
 • 1 kallaj qumështore, e gatuar

Udhëzime

 1. Përzieni margarinën e butë me sheqerin dhe vaniljen.
 2. Përzieni vezët dhe shtoni pluhurin për pjekje me miell.
 3. Përgatisni gjithçka që të formohet një brumë i butë.
 4. Ngrohni hekurin e arrave.
 5. Ndajeni brumin në 4 pjesë dhe jepni secila në formë roleje.
 6. Prini këto në copa të vogla.
 7. Formoni copat në topa ose topa të vegjël.
 8. Skuqini topat në furrë me arra derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. ngjitini së bashku.

Mbushjes mund t’i shtohen edhe arrat, kështu që pasta e lajthisë së shtrigës shijon edhe më shumë! Ëmbëlsira Oreshki gjithashtu mund të piqen paraprakisht.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • hekur magjik lajthi
 • thikë
 • lugë
 • spatula druri