Piqni biskota me reçel për ditën e Shën Valentinit – Ide e ëmbël për ditën e Shën Valentinit

Piqni biskota me reçel për ditën e Shën Valentinit - Ide e ëmbël për ditën e Shën Valentinit

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Biskotat me gjalpë në formë zemre janë një dhuratë e shkëlqyer për ditën e Shën Valentinit, ditën e nënës ose për një martesë. Biskotat e zemrës janë bërë nga pastë me kore të hollë dhe kanë shije të shijshme me reçelin me frute të mjedrës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni biskota me reçel për ditën e Shën Valentinit - Ide e ëmbël për ditën e Shën Valentinit
Piqni biskota me reçel për ditën e Shën Valentinit - Ide e ëmbël për ditën e Shën Valentinit

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Biskotat me gjalpë në formë zemre janë një dhuratë e shkëlqyer për ditën e Shën Valentinit, ditën e nënës ose për një martesë. Biskotat e zemrës janë bërë nga pastë me kore të hollë dhe kanë shije të shijshme me reçelin me frute të mjedrës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 100 g gjalpë, i zbutur
 • 50 g sheqer
 • 1 e verdhë veze
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 150 g miell
 • 80 g reçel mjedre
 • 50 g sheqer pluhur, per pluhurosje

Udhëzime

 1. Vendosni gjalpin e zbutur me sheqerin, sheqer vaniljen dhe të verdhën e vezës në një procesor ushqimi.
 2. Përziejini gjithçka së bashku.
 3. Përmbytni miellin në një sitë dhe shtoni në masën e gjalpit.
 4. Përziejini gjithçka që të formohet një brumë i lëmuar.
 5. Formoni brumin e biskotave në një top dhe rrafshoni në një pjatë.
 6. E vendosim brumin në frigorifer për 90 minuta.
 7. Nxehim furrën në 180°C.
 8. E vendosim brumin në një pjatë të lehtë. rrogoz silikoni i lyer me miell midis filmit ngjitës me petull Rrotulloni hollë.
 9. Preni një ose dy forma të ndryshme zemre në biskota.
 10. Preni një formë të vogël zemre në mes të gjysmës së biskotave të zemrës.
 11. Vendosni biskota në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 12. Biskotat e Shën Valentinit Piqini në 180 °C për rreth 12-15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 13. Lërini biskotat të ftohen. (pa vrima).
 14. Plurosni kapakët e biskotave (me vrimë) me sheqer pluhur.
 15. Hapni kapakët e biskotave biskotën vendosni reçel në fund.
 16. Jepini biskotat e zemrës për ditën e të dashuruarve ose ditën e nënës.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • sifter mielli
 • spatula
 • pjatë
 • përpunues
 • rrokullisje silikoni
 • forma zemre
 • shaker sheqeri me krem
 • lugë