Piqni biskota të ëmbla me gishtat e shtrigës me bajame për Halloween

Piqni biskota të ëmbla me gishtat e shtrigës me bajame për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 103 minuta

Biskotat e ëmbla të gishtit të shtrigës me bajame janë perfekte për çdo festë fëmijësh. Por ata gjithashtu bëjnë mjaft mirë në ato të mëdha.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni biskota të ëmbla me gishtat e shtrigës me bajame për Halloween
Piqni biskota të ëmbla me gishtat e shtrigës me bajame për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 103 minuta

Biskotat e ëmbla të gishtit të shtrigës me bajame janë perfekte për çdo festë fëmijësh. Por ata gjithashtu bëjnë mjaft mirë në ato të mëdha.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 160 g miell
 • 125 g gjalpë, i zbutur
 • 2 të verdha veze
 • 60 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 majë kripë
 • 1 grusht bajame të plota
 • 20 g reçel

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C dhe shtroni një tepsi me letër furre.
 2. Zydhni gjalpin e butë me sheqerin, sheqer vaniljen, pak kripë, të verdhat e vezëve dhe miellin për të formuar një brumë të butë.
 3. Mbuloni brumin në film ngjitur dhe lëreni për 1 orë vendoseni në frigorifer.
 4. Brumin e formoni në role me trashësi gishti.
 5. Preni me thikë çarje të lehta në to.
 6. Vendosni një copë reçel në majë të gishtit. dhe shtypni një bajame mbi secilën.
 7. Gishtat e shtrigës vendosini në tepsi të përgatitur dhe piqini për rreth.Pjekim për 13 minuta në 180°C.
 8. Gishtat e shtrigës mund të lyhen me reçel në “fundin e prerë”.

Vegla

 • përzierës dore
 • thikë