Piqni biskota të lehta të Krishtlindjeve me krem

Piqni biskota të lehta të Krishtlindjeve me krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 112 minuta

Aroma e ëmbël e biskotave të Krishtlindjeve përhapet në të gjithë shtëpinë. Nuk ka asgjë më të mirë se pjekja e biskotave me fëmijët. Motivet e ndryshme të biskotave dhe një krem i thjeshtë i bëjnë biskotat e Krishtlindjeve të duken shumë klas dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni biskota të lehta të Krishtlindjeve me krem
Piqni biskota të lehta të Krishtlindjeve me krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 112 minuta

Aroma e ëmbël e biskotave të Krishtlindjeve përhapet në të gjithë shtëpinë. Nuk ka asgjë më të mirë se pjekja e biskotave me fëmijët. Motivet e ndryshme të biskotave dhe një krem i thjeshtë i bëjnë biskotat e Krishtlindjeve të duken shumë klas dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Biskota

 • 150 g miell
 • 100 g bajame të bluara
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 70 g sheqer pluhur
 • Limon i grirë, sipas shijes
 • 1 vezë
 • 120 g gjalpë

për dekorim

 • 250 g sheqer pluhur
 • 1 Të bardhat e vezëve
 • 1 shtrydhje lëng limoni

Udhëzime

Piqni biskotat

 1. Në enën e përzierjes së procesorit vendosim miellin, bajamet, pluhurin për pjekje, sheqerin pluhur dhe lëkurën e limonit.
 2. Shtoni vezën dhe gjalpin në copa. Mbulojeni brumin me film ushqimor dhe lëreni të pushojë përafërsisht. Ftoheni për 30 minuta.
 3. Nxehni furrën në 180°C nga fundi dhe sipër.
 4. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje.
 5. Larkojeni brumin në një sipërfaqja e punës e lyer me miell me trashësi 3-4 mm.
 6. Preni biskota të ndryshme të Krishtlindjeve.
 7. I vendosim biskotat në tepsi.
 8. I pjekim në furrë për rreth 12 minuta.
 9. I lëmë biskotat të ftohen në një tel. raft.

Për të dekoruar

 1. Për kremin, përzieni sheqerin pluhur me të bardhën e vezës dhe lëngun e limonit për të formuar një krem të trashë.
 2. Dekoroni biskotat e Krishtlindjeve sipas dëshirës dhe lërini të thahen.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Film ngjitës
 • Rulë brumi
 • Letër shkumë
 • Fletë pjekje
 • Partëse për biskota
 • Raft për ëmbëlsira
 • Përzierëse dore
 • Tasë
 • Qesë tubacioni, opsionale