Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje

Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto biskota vegane janë bërë nga një brumë me vaj kokosi, pije bajamesh dhe miell. Xhenxhefili, kanella dhe shurupi panje i japin një notë aromatike dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje
Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto biskota vegane janë bërë nga një brumë me vaj kokosi, pije bajamesh dhe miell. Xhenxhefili, kanella dhe shurupi panje i japin një notë aromatike dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 210 g miell, + për spërkatje
 • 100 g sheqer
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1 lugë kanellë
 • ¹⁄₂ lugë çaji xhenxhefil pluhur
 • 2 lugë gjelle shurup panje
 • 30 ml pije bajame
 • 55 ml kokos vaj

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, kanellën dhe xhenxhefilin në një tas.
 2. Shtoni shurupin e panjeve, pijen e bajameve dhe vajin e kokosit.
 3. Përzieni gjithçka në një brumë të barabartë. Nëse brumi është shumë ngjitës, thjesht shtoni pak miell.
 4. E vendosim brumin të mbështjellë me film ushqimor në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 5. Spërfaqen e punës e spërkasim me miell.
 6. Larkojeni brumin mbi të .
 7. Përdorni prerëse për të prerë biskotat .
 8. Vendosni biskotat në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. Pjekim biskotat vegane për 10 minuta në 180°C.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • rul
 • prerës