Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje

Piqni biskota vegane me xhenxhefil dhe kanellë për Krishtlindje

Këto biskota vegane janë bërë nga një brumë me vaj kokosi, pije bajamesh dhe miell. Xhenxhefili, kanella dhe shurupi panje i japin një notë aromatike dhe pikante.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 210 g miell, + për spërkatje
 • 100 g sheqer
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1 lugë kanellë
 • ¹⁄₂ lugë çaji xhenxhefil pluhur
 • 2 lugë gjelle shurup panje
 • 30 ml pije bajame
 • 55 ml kokos vaj

Udhëzimet

 1. Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, kanellën dhe xhenxhefilin në një tas.
 2. Shtoni shurupin e panjeve, pijen e bajameve dhe vajin e kokosit.
 3. Përzieni gjithçka në një brumë të barabartë. Nëse brumi është shumë ngjitës, thjesht shtoni pak miell.
 4. E vendosim brumin të mbështjellë me film ushqimor në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 5. Spërfaqen e punës e spërkasim me miell.
 6. Larkojeni brumin mbi të .
 7. Përdorni prerëse për të prerë biskotat .
 8. Vendosni biskotat në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. Pjekim biskotat vegane për 10 minuta në 180°C.

Utils

 • tas
 • përzierës dore
 • rul
 • prerës

Recetat e fundit