Piqni Fantakuchen me thjerrëza çokollate për karnavalet e fëmijëve

Piqni Fantakuchen me thjerrëza çokollate për karnavalet e fëmijëve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Torta Fanta piqet menjëherë dhe mund të zbukurohet me krem dhe copa çokollate shumëngjyrëshe. Kjo tortë me limonadë portokalli është veçanërisht e popullarizuar për karnavalet ose festat e ditëlindjeve të fëmijëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni Fantakuchen me thjerrëza çokollate për karnavalet e fëmijëve
Piqni Fantakuchen me thjerrëza çokollate për karnavalet e fëmijëve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Torta Fanta piqet menjëherë dhe mund të zbukurohet me krem dhe copa çokollate shumëngjyrëshe. Kjo tortë me limonadë portokalli është veçanërisht e popullarizuar për karnavalet ose festat e ditëlindjeve të fëmijëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Karnaval, Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 100 g sheqer
 • esencë vanilje
 • 2 vezë
 • 125 g miell
 • 1/2 fq. Pluhur pjekje
 • 65 g vaj
 • 85 ml Fanta, portokalli

Krem

 • 120 g sheqer pluhur
 • 2 lugë lëng portokalli
 • Fasule çokollatë, Smarties ose M

  M’s për dekor

Udhëzime

Brumi

 1. Përzieni sheqerin me vezët dhe thelbin e vaniljes.
 2. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe përzieni.
 3. Shtoni vajin dhe përzieni mirë.
 4. Shtoni Fanta-n dhe përzieni derisa të bëhet një masë.
 5. E vendosim brumin në një tavë katrore të shtruar. me leter furre Mbushni taven per pjekje.
 6. E pjekim kekun Fanta ne 180 grade per rreth 25 minuta.
 7. E leme kekun te ftohet.

Krem

 1. Perziejme sheqerin pluhur me leng portokalli per te formuar nje krem te bute.
 2. Përhapeni qershinë mbi tortën Fanta.
 3. Me Zbukuroni kokrrat e çokollatës dhe lërini të vendosen.
 4. Shërbejini Fantakuchen për karnaval apo ditëlindje.

Vegla

 • Tasi per perzierje
 • Mziser dore
 • Tapsi katrore per pjekje
 • Spatula kuzhine
 • Tasi i vogel
 • Thisk
 • Furçe kuzhine