Piqni kifle me kunguj me miell misri dhe kungull të grirë për Halloween

Piqni kifle me kunguj me miell misri dhe kungull të grirë për Halloween

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Këto të verdha me diell me shkop janë një kënaqësi e vërtetë për të ardhmen. Janë shumë të lehta për t’u bërë. Pureja e kungullit dhe mielli i misrit i bëjnë kiflet të buta dhe të thërrmuara dhe u japin një ngjyrë të këndshme të verdhë të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni kifle me kunguj me miell misri dhe kungull të grirë për Halloween
Piqni kifle me kunguj me miell misri dhe kungull të grirë për Halloween

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Këto të verdha me diell me shkop janë një kënaqësi e vërtetë për të ardhmen. Janë shumë të lehta për t’u bërë. Pureja e kungullit dhe mielli i misrit i bëjnë kiflet të buta dhe të thërrmuara dhe u japin një ngjyrë të këndshme të verdhë të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g miell gruri
 • 150 g miell misri
 • 100 g sheqer
 • 0,5 lugë kripë
 • 1 f. Pluhur pjekje
 • 2 vezë
 • 50 ml vaj vegjetal
 • 300 g pure kungull
 • 80 ml qumësht
 • sheqer pluhur, për servirje

Udhëzime

 1. Për purenë e kungullit, këputni lëkurën e kungullit.
 2. Lutni farat me një lugë.
 3. Preni kungullin në copa të mëdha.
 4. Vendosni copat e kungullit në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 5. përafërsisht. I pjekim ne 200 grade per 30 minuta.
 6. Kurngullin e ngrohte i bejme pure me blender ose pirun.
 7. Ne nje ene perziejme miellin e grurit, niseshten e misrit, kripen dhe pluhurin per pjekje.
 8. Ne nje tas te dyte me te madh shtojme sheqerin, vezët, vajin vegjetal, qumështin dhe Përziejmë purenë e kungullit.
 9. Mbusheni masën e miellit në përzierjen e trazuar të kungujve.
 10. Përziejini mirë të gjitha. në filxhanë deri në ¾ plot.
 11. Nxehni furrën në 200 gradë.
 12. Pjekim kiflet në një mjedis mesatar për rreth 25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 13. Pudrosni kiflet me sheqer pluhur sipas dëshirës.
 14. Siperoni kungullin kifle me dekorime lakuriqësh dhe shërbejini për Halloween.

Vegla

 • thikë
 • lugë
 • letë pjekje
 • letër për pjekje
 • blender
 • tas
 • mikser dore
 • linera letre
 • tepsi për kifle