Piqni mishin e derrit me portokall dhe hudhër në furrë

Piqni mishin e derrit me portokall dhe hudhër në furrë

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 280 minuta

Një mish derri i vërtetë, i pjekur me lëng, me një kore të përsosur dhe një aromë të mrekullueshme agrume. Mishi i derrit të pjekur është një pjesë integrale e gatimit gjerman të së dielës, siç është në Austri. Me hudhër, mjaltë dhe portokall, është një pjatë kulinare, e shijshme me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni mishin e derrit me portokall dhe hudhër në furrë
Piqni mishin e derrit me portokall dhe hudhër në furrë

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 280 minuta

Një mish derri i vërtetë, i pjekur me lëng, me një kore të përsosur dhe një aromë të mrekullueshme agrume. Mishi i derrit të pjekur është një pjesë integrale e gatimit gjerman të së dielës, siç është në Austri. Me hudhër, mjaltë dhe portokall, është një pjatë kulinare, e shijshme me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 2 kg derri
 • 5 portokall
 • 1 limon
 • 5 thelpinj hudhra
 • 2 lugë mjaltë
 • 1/2 l lëng perimesh
 • 1 grusht rozmarinë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Lajeni dhe thajeni mishin e derrit.
 2. Shtypni 2 thelpinj hudhre, 3 portokall dhe 1 limon.
 3. Te gjitha perziejini per te formuar nje marinade.
 4. Lëreni mishin të marinohet për të paktën 2 orë.
 5. Ngrohni furre ne 200°C.
 6. Lyejeni mishin, e rregulloni me kripë dhe piper (mos e hidhni salcën e marinadës).
 7. Shtypni edhe 3 thelpinj hudhër, përzieni me rozmarinën e grirë imët dhe mjaltin.
 8. Përhapeni sipër mishin dhe e pjekim ne furre per rreth 1 ore.
 9. Më pas mishit i shtojmë marinadën, lëngun e perimeve, 2 portokall të prera në copa dhe i skuqim edhe për 1 orë të tjera.
 10. Shërbejeni derrin e pjekur me petë patate dhe lakër turshi.

Vegla

 • shtypje agrume
 • tas
 • lugë
 • pjek