Piqni topa të butë kuark me gjizë pa miell

Piqni topa të butë kuark me gjizë pa miell

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Janë një kulm për të rinj dhe të moshuar. Në këtë recetë ato përgatiten me niseshte të shtuar në vend të miellit. Quarkkeulchen kanë shije shumë të butë dhe mund t’i shërbeni me reçel dhe bajame.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni topa të butë kuark me gjizë pa miell
Piqni topa të butë kuark me gjizë pa miell

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Janë një kulm për të rinj dhe të moshuar. Në këtë recetë ato përgatiten me niseshte të shtuar në vend të miellit. Quarkkeulchen kanë shije shumë të butë dhe mund t’i shërbeni me reçel dhe bajame.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g gjizë
 • 30 g niseshte misri
 • 2 të verdha veze
 • 1 majë kripë
 • 50 g sheqer
 • 1-2 lugë vaj

Udhëzime

 1. Kulni gjizën në një sitë dhe vendoseni në një enë.
 2. Shtoni 20 gr niseshte, të verdhat e vezëve, kripën dhe sheqerin dhe përzieni mirë.
 3. Spërfaqen e punës e spërkatni me gjysmën e niseshtës së mbetur.
 4. Nga perzierjen e gjizes i bejme te vogla bejme topa dhe vendosim ne siperfaqen e punes.
 5. Sperkasim me niseshten e mbetur.
 6. Qe te mos ju ngjitet masa e kuarkut ne duar mund ti lyeni me pak vaj.
 7. Shtypni topat e kuarkut të sheshtë.
 8. Vaj në një tigan ngrohni në zjarr mesatar.
 9. Skuqini topat e kuarkut derisa të marrin ngjyrë kafe nga secila anë për disa minuta.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • lugë përzierje
 • pan
 • turner