Piqni vetë biskota krokante të gjysmëhënës vanilje për Krishtlindje

Piqni vetë biskota krokante të gjysmëhënës vanilje për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Biskota të thërrmuara dhe aromatike të shijshme që janë krokante dhe të ëmbla. Këto gjysmëhënës aromatike të vaniljes janë të lehta për t’u përgatitur dhe nuk duhet të mungojnë në pjatën e biskotave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni vetë biskota krokante të gjysmëhënës vanilje për Krishtlindje
Piqni vetë biskota krokante të gjysmëhënës vanilje për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Biskota të thërrmuara dhe aromatike të shijshme që janë krokante dhe të ëmbla. Këto gjysmëhënës aromatike të vaniljes janë të lehta për t’u përgatitur dhe nuk duhet të mungojnë në pjatën e biskotave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 300 g miell
 • 2 të verdha veze
 • 1 majë kripë
 • 150 g bajame të bluara
 • 200 g gjalpë
 • 100 g sheqer pluhur
 • aromë vanilje

Për pluhurosje

 • 100 g sheqer pluhur
 • 2 fq. Sheqer vanilje

Udhëzime

Brumi

 1. Në një procesor ushqimi përpunoni në brumë gjalpin, sheqerin pluhur, të verdhat e vezëve, kripën, aromatizues vanilje, bajamet dhe miellin.
 2. Grumbullojeni brumin me duar dhe formojeni në formë roleje.
 3. Mbulojeni brumin me film ngjitës dhe priteni 30-40 minuta në frigorifer.
 4. Nxehni furrën në 175 gradë.
 5. Preni brumin në gjysmë, njërën e vendosni përsëri në frigorifer fillimisht.
 6. Gjysmën tjetër të brumit e formoni në formë rrotull i hollë. Prijini këto në copa.
 7. Fonkoni copat e brumit në kruasane vanilje në formë gjysmëhëne.
 8. Rëndësi ka që gjysmëhënat të mos jenë shumë të holla në skajet, përndryshe do të skuqen shpejt gjatë pjekjes.
 9. Vendosni brioshët me vanilje. nje tepsi te shtruar me leter per pjekje Vendoseni ne tepsi dhe piqini per 15 minuta ne 175 grade duke u kujdesur qe vetem te skuqen pak.

Per pudrosje

 1. Përzieni pluhurin e sheqerit me sheqer vaniljen.
 2. Sitni masën e sheqerit sipër gjysmëhënave ende të ngrohta të vaniljes.
 3. Biskota me gjysmëhënës vanilje dhe lërini të ftohen plotësisht dhe shijojini për Krishtlindje.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • shaker sheqeri me pluhur