Piqni yjet e biskotave të Krishtlindjeve me Smarties për fëmijë

Piqni yjet e biskotave të Krishtlindjeve me Smarties për fëmijë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Yjet duken të shijshëm dhe fëmijët gjithashtu pëlqejnë të pjekin me ta! Brumi është shumë i lehtë dhe erëza e xhenxhefilit u jep biskotave një aromë të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Piqni yjet e biskotave të Krishtlindjeve me Smarties për fëmijë
Piqni yjet e biskotave të Krishtlindjeve me Smarties për fëmijë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Yjet duken të shijshëm dhe fëmijët gjithashtu pëlqejnë të pjekin me ta! Brumi është shumë i lehtë dhe erëza e xhenxhefilit u jep biskotave një aromë të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë erëz me xhenxhefil
 • 100 g sheqer pluhur
 • 125 gjalpë
 • 1 vezë
 • smarties
 • bajame
 • stika sheqeri

Udhëzime

 1. Vendosni në një tas gjalpin, sheqerin pluhur, erëzën e xhenxhefilit, vezën, miellin dhe pluhurin për pjekje.
 2. Përziejini gjithçka në një brumë.
 3. Rrotulloni brumin në mënyrë të hollë midis dy pjesëve të filmit ngjitës në tavolinën e punës.
 4. Pritini biskotat me formë ylli.
 5. The Vendosni yjet në një fletë pjekjeje.
 6. Vendosni smartes ose bajame në qendër të yllit dhe palosni mbi majën e yllit, duke e shtypur lehtë poshtë.
 7. Pjekim yllin biskota për rreth 12-15 minuta në 170 gradë.
 8. Lërini biskotat e Krishtlindjeve të ftohen dhe Zbukuroni fytyrën me shkopinj sheqeri.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • rul
 • prerëse biskotash