Pita e skuqur e mbushur me sallam, vezë dhe djathë

Pita e skuqur e mbushur me sallam

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo recetë është shumë e thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Një pite e hollë mbushet me sallam dhe djathë, zhytet në vezë dhe skuqet derisa të bëhet e freskët. Kështu duhet të fillojë dita! Ky mëngjes do t’i bëjë të gjithë të lumtur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pita e skuqur e mbushur me sallam
Pita e skuqur e mbushur me sallam

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo recetë është shumë e thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Një pite e hollë mbushet me sallam dhe djathë, zhytet në vezë dhe skuqet derisa të bëhet e freskët. Kështu duhet të fillojë dita! Ky mëngjes do t’i bëjë të gjithë të lumtur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 3-5 salsiçe
 • 1 pite, e madhe, e hollë
 • 150 g djathë
 • barishte, për shije
 • majonezë, për shije
 • 2 vezë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 1-2 lugë qumësht
 • 4-5 lugë vaj vegjetal
 • 1 domate, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Priteni pitën në drejtkëndësha të barabarta.
 2. Griteni djathin.
 3. Prisni barishtet në copa të vogla.
 4. Ngrohni salsiçet dhe pritini në copa të vogla.
 5. Përziejini së bashku salsiçet, djathin, barishtet dhe majonezën në një tas.
 6. Për shije, shtoni në të Shtoni copa domate të grira.
 7. Vendosni mbushjen në një copë pite dhe paloseni.
 8. Ngrohni vajin në një tigan.
 9. Mbushni plotësisht pitën. Zhyteni masën e vezëve.
 10. Më pas vendoseni në tiganin e nxehtë dhe skuqeni derisa të bëhet krokante nga të dyja anët.
 11. Sërbejeni piten e mbushur menjëherë.

Për mbushjen e pitës mund të përdoret edhe sallam, sallam i tymosur ose proshutë.

Vegla

 • tenxhere
 • tavë
 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas