Pita krokante me kos natyral dhe vaj ulliri në stilin grek

Pita krokante me kos natyral dhe vaj ulliri në stilin grek

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Ato të bëra në shtëpi me një kore të artë janë mjaft të lehta për t’u gatuar në një tigan të zakonshëm. Të freskëta, aromatike dhe të shijshme, shijojnë pothuajse njësoj si në Greqi. Këto mund të përdoren mrekullisht për sanduiçe apo pjata të tjera. Por ata do të shijojnë po aq të mirë edhe me një salcë të preferuar të zgjedhjes suaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pita krokante me kos natyral dhe vaj ulliri në stilin grek
Pita krokante me kos natyral dhe vaj ulliri në stilin grek

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Ato të bëra në shtëpi me një kore të artë janë mjaft të lehta për t’u gatuar në një tigan të zakonshëm. Të freskëta, aromatike dhe të shijshme, shijojnë pothuajse njësoj si në Greqi. Këto mund të përdoren mrekullisht për sanduiçe apo pjata të tjera. Por ata do të shijojnë po aq të mirë edhe me një salcë të preferuar të zgjedhjes suaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 250 g miell
 • 1 lugë maja e thatë
 • ½ lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë kripë
 • 100 ml ujë
 • 90 g kos të thjeshtë
 • 1 lugë vaj ulliri

Udhëzime

 1. Sitni miellin dhe përziejeni në një enë me majanë, sheqerin dhe kripën.
 2. Shtoni ujin e ngrohtë, kosin dhe vajin.
 3. Qeni në një brumë të butë dhe të lëmuar.
 4. Rrotulloni në një top dhe vendoseni në një tas
 5. Mbulojeni me film ngjitës dhe lëreni në një vend të ngrohtë për 1 deri në 2 orë.
 6. Pasi brumi të jetë dyfishuar, gatuajeni dhe ndajeni në 8 pjesë të barabarta.
 7. Rrotulloni secilën pjesë në një top.
 8. Përdorni një peshqir për të mbështjellë topat me mbulesën e brumit dhe lëreni të pushojnë për 10-15 minuta.
 9. Më pas hapeni çdo top në një petë me diametër 10-12 cm.
 10. Nxehni një tavë të thatë. në të nga të dyja anët në zjarr të ulët.
 11. Përfundoi Shërbejeni piten me salcën tuaj të preferuar ose me një sallatë.

Vegla

 • sitë
 • tas
 • pemë
 • tigan