Pjatë aromatike me oriz me pulë, kungull dhe salcë soje

Pjatë aromatike me oriz me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo e shijshme është e përkryer për vjeshtë. Pula fillimisht skuqet me kungull dhe më pas piqet në enë balte me orizin. Tuli i butë dhe i ëmbël i jep orizit një aromë të pagabueshme dhe një shije të pazakontë. Nëse eksperimentoni me erëza të ndryshme, ju merrni një shije paksa të ndryshme çdo herë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pjatë aromatike me oriz me pulë
Pjatë aromatike me oriz me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo e shijshme është e përkryer për vjeshtë. Pula fillimisht skuqet me kungull dhe më pas piqet në enë balte me orizin. Tuli i butë dhe i ëmbël i jep orizit një aromë të pagabueshme dhe një shije të pazakontë. Nëse eksperimentoni me erëza të ndryshme, ju merrni një shije paksa të ndryshme çdo herë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 450 g gjoks pule
 • 2 lugë salcë soje
 • erëza, sipas shijes
 • 1 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 400 g kungull
 • 100 g oriz
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prejeni gjoksin e pulës në copa të vogla.
 2. Përzieni me salcën e sojës, fërkoni me erëza dhe lëreni për 15 minuta.
 3. Qojmë kungullin dhe qepën dhe e presim imët.
 4. Ngrohim vajin në një tigan dhe kaurdisim qepët derisa të marrin ngjyrë të artë.
 5. Pulën dhe kungullin tek qepët, vazhdoni zierjen për disa minuta.
 6. Rizin e larë dhe përzierjen e pulës së skuqur e vendosni në enë të vogla balte ose në një tavë. .
 7. I derdhni te gjithe perberesit te mbuluar me uje te vluar.
 8. Uji duhet te qendroje disa centimetra nga buza e tenxheres.
 9. Mbyllni me kapak dhe piqeni ne 180°C per rreth 40 minuta.
 10. Serbejeni orizin. gjellë direkt në tenxhere.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tenxhere balte