Pjekim patë me hikërror dhe kërpudha nga furra

Pjekim patë me hikërror dhe kërpudha nga furra

Porcione: 14 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Koha e gjatë e përgatitjes ia vlen kur piqni patën nga furra. Falë marinimit të mëparshëm dhe metodës së gatimit të ngadaltë, rezulton krokante dhe e shijshme, perfekte për tryezën festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pjekim patë me hikërror dhe kërpudha nga furra
Pjekim patë me hikërror dhe kërpudha nga furra

Porcione: 14 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Koha e gjatë e përgatitjes ia vlen kur piqni patën nga furra. Falë marinimit të mëparshëm dhe metodës së gatimit të ngadaltë, rezulton krokante dhe e shijshme, perfekte për tryezën festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Mishi

 • 3½ – 4 kg patë
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 1 l verë e bardhë, e thatë
 • 2 karota
 • 2-3 qepë
 • 300-400 ml lëng pule

Mbushje

 • 80 g kërpudha porcini, të thata
 • 200 g hikërror
 • 500 ml ujë
 • 2 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

Përgatitja e patës

 1. Lajeni patën tërësisht brenda dhe jashtë.
 2. Thajeni me peshqir kuzhine.
 3. Hiqni yndyrën e tepërt.
 4. Fërkoni patën nga brenda dhe jashtë me kripë dhe piper.
 5. Vendoseni në një enë dhe mbushim me vere te bardhe Hidheni.
 6. Lërini të marinohen në frigorifer për 10-12 orë.
 7. Gjatë kësaj kohe kthejeni patën disa herë.

Përgatisni mbushjen

 1. Lërini kërpudhat porcini të zhyten në 0,5 litër të nxehtë ujë për rreth 20 minuta.
 2. Kërpudhat i kullojmë mirë dhe i presim imët.
 3. Ngrohim një tigan.
 4. Pjek hikërrorin për 3-4 minuta duke e përzier vazhdimisht.
 5. I vendosim në një tenxhere.
 6. Mbulojmë me ujë dhe lëreni të ziejë.
 7. Ulni zjarrin në minimum .
 8. Hikërrorin e gatuani për rreth 7-8 minuta.
 9. Qëroni dhe grini qepët në kubikë. vajin në një tigan.
 10. Kurgjoni qepët në të për 2-3 minuta.
 11. Shtoni karotat dhe ziejini edhe për 2-3 minuta.
 12. Kërpudhat në tigan me perimet nne.
 13. Skuqini për rreth 4-5 minuta.
 14. Shtoni hikërrorin e gatuar.
 15. Kripë dhe piper sipas shijes.
 16. I trazoni mirë.
 17. I gatuajmë për 4-5 minuta dhe e lëmë të ftohet.
 18. Me rezultatin mbushja, mbushni patën lirshëm, por jo shumë fort, pasi përzierja zgjerohet gjatë pjekjes.
 19. Shikoni hapjen me hell druri.
 20. Më pas lidheni me spango kuzhine.
 21. Prisni dy karota dhe dy qepë në të mëdha copa.
 22. Në një tavë në mënyrë të barabartë Shpërndajeni.
 23. Hiqni patën nga marinada dhe kullojeni mirë.
 24. Vendosni gjoksin poshtë në tavën me perime.
 25. Hidhni 400-500 ml lëng pule.
 26. Mbulojeni patën me letër alumini.
 27. Ndërkohë Ngrohni furrën në temperaturën 180°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë. Nuk rekomandohet konvekcioni gjatë përgatitjes së patës së pjekur.
 28. Vendosni tepsinë e pjekjes me patën në raftin më të ulët dhe gatuajeni për rreth 40-50 minuta.
 29. Shponi këmbët e patës disa herë me një hell druri për të lënë të yndyra ka mbaruar.
 30. Ulni temperaturën e furrës në 170°C.
 31. Hiqni letrën e aluminit dhe kthejeni patën nga ana. orë.
 32. Hidhni yndyrën sipër saj herë pas here.
 33. Nëse pata po merr shumë kafe, mbulojeni me letër furre ose letër alumini.
 34. Shërbejeni patën e pjekur në bufenë e Krishtlindjes.

Pata mund të shërbehet me petë patate dhe lakër të kuqe.

Vegla

 • thikë
 • enë furre
 • tenxhere
 • tavë
 • dërrasë prerës
 • spatula
 • grater
 • hell druri
 • spangoz kuzhine
 • pjatë për pjekje
 • fletë alumini