Poffertjes me sheqer pluhur dhe luleshtrydhe

Poffertjes me sheqer pluhur dhe luleshtrydhe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Poffertjet e vogla nga kuzhina holandeze kanë shije të shijshme. Mini petullat përgatiten të lehta dhe të shpejta dhe janë perfekte për mëngjes, ëmbëlsirë ose ndërmjet tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Poffertjes me sheqer pluhur dhe luleshtrydhe
Poffertjes me sheqer pluhur dhe luleshtrydhe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Poffertjet e vogla nga kuzhina holandeze kanë shije të shijshme. Mini petullat përgatiten të lehta dhe të shpejta dhe janë perfekte për mëngjes, ëmbëlsirë ose ndërmjet tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta holandeze

Përbërës

 • 60g gjalpë, i zbutur
 • 120g sheqer i grirë, i situr
 • 185g miell, i situr
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 20ml qumësht
 • 2 vezë, mesatar
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë aromë vanilje, sipas dëshirës
 • sheqer pluhur, per servirje
 • luleshtrydhe, ose manaferra te tjera per servirje

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku gjalpin e butë dhe sheqerin pluhur.
 2. Shtoni vezët dhe qumështin dhe përzieni mirë.
 3. Sitni me një majë kripë, miell dhe pluhur pjekjeje.
 4. Përziejini gjithçka për të formuar një brumë pa gunga.
 5. Ngrohni paraprakisht Makerin Poffertjes dhe shtoni pak gjalpë Grease.
 6. E vendosim brumin me 2 lugë në gropat e hekurit.
 7. Pjekim poffertjes derisa të marrin ngjyrë kafe të artë për 2-3 minuta.
 8. Shërbejini mini petullat me luleshtrydhe. .
 9. Pluhuroni me sheqer pluhur sipas dëshirës dhe shijoni.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • lugë
 • prodhues poffertjes
 • spatula druri