Pollock i pjekur me lëng me kripë dhe piper

Pollock i pjekur me lëng me kripë dhe piper

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë është shumë e thjeshtë. Nëse nuk ka kohë për pjata të ndërlikuara dhe që kërkojnë shumë kohë, pollock duhet të përgatitet në këtë mënyrë. Peshku kërkon vetëm 20 minuta për t’u gatuar dhe duhet vetëm të kalohet dhe të lyhet me yndyrë paraprakisht. Për shkak të kohës së shkurtër të pjekjes, nuk thahet dhe për këtë arsye është shumë i butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pollock i pjekur me lëng me kripë dhe piper
Pollock i pjekur me lëng me kripë dhe piper

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë është shumë e thjeshtë. Nëse nuk ka kohë për pjata të ndërlikuara dhe që kërkojnë shumë kohë, pollock duhet të përgatitet në këtë mënyrë. Peshku kërkon vetëm 20 minuta për t’u gatuar dhe duhet vetëm të kalohet dhe të lyhet me yndyrë paraprakisht. Për shkak të kohës së shkurtër të pjekjes, nuk thahet dhe për këtë arsye është shumë i butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta baltike

Përbërës

  • 1 kg pollock
  • 1 lugë kripë
  • piper i zi, sipas shijes
  • 2-3 lugë vaj

Udhëzime

  1. Shpëlajeni peshkun, rregulloni me kripë dhe piper.
  2. Lyejeni peshkun me vaj dhe vendoseni në një enë të lyer me vaj.
  3. Nxeheni furrën në 220°C.
  4. Vendosni në polak dhe piqeni për rreth 20 minuta.
  5. Për Saithe shkon shumë mirë me patate ose oriz.

Sigurohuni që polaki të mos piqet në furrë për një kohë të gjatë në mënyrë që të mbetet i butë dhe me lëng.

Vegla

  • Tavë