Portokall të ëmbëlsuar me çokollatë, sheqer dhe vanilje

Portokall të ëmbëlsuar me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Portokalli i ëmbëlsuar është kombinimi i frutave dhe i ëmbël. Portokallet e ëmbëlsuar me çokollatë janë karamele natyrale portokalli! Jo vetëm që shijojnë mirë me çaj, por mund t’i përdorni në mënyrë të mrekullueshme për dekorimin e ëmbëlsirave apo ëmbëlsirave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Portokall të ëmbëlsuar me çokollatë
Portokall të ëmbëlsuar me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Portokalli i ëmbëlsuar është kombinimi i frutave dhe i ëmbël. Portokallet e ëmbëlsuar me çokollatë janë karamele natyrale portokalli! Jo vetëm që shijojnë mirë me çaj, por mund t’i përdorni në mënyrë të mrekullueshme për dekorimin e ëmbëlsirave apo ëmbëlsirave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 2 portokall
 • 250 g sheqer
 • 170 ml ujë
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 50 g çokollatë

Udhëzime

 1. Portokallet i lani dhe i prisni ne feta me trashesi 5 mm.
 2. Fetat e portokallit i vendosni ne nje tenxhere me uje dhe i ziejme per 5 minuta qe te treten substancat e hidhura.
 3. Per shurupin: tretim sheqerin ne uje, bejme të mos ziejnë .
 4. Portokallet e njomura vendosini në një peshqir, thajini dhe vendosini përsëri në tenxhere.
 5. Hidhni shurupin dhe ziejini portokallet në zjarr mesatar për rreth 1.5 orë.
 6. Lëkura do të bëhet paksa transparente .
 7. Portokallet ne nje Vendosim nje tepsi te shtruar me leter furre dhe vendosim ne furre me 100 grade per 30 minuta.
 8. Kjo do t’u jape nje pamje te bukur transparente si karamel.
 9. Shkrini çokollaten ne nje banje me uje.
 10. Nxjerrim portokallet nga furra dhe i leme te ftohen te mbuluar.
 11. I fusim fetat e portokallit ne gjysme ne çokollate dhe i vendosim ne leter pergamene qe te thahen.
 12. Portokallet e sheqerosura i vendosim ne frigorifer derisa çokollata te martohet.

Portokallet e ëmbëlsuar, limonët ose limonët janë të shkëlqyeshëm për të dekoruar ëmbëlsira dhe ëmbëlsira!

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • lugë
 • letër për pjekje