Pralina me lëng tartufi me liker portokalli dhe fëstëkë

Pralina me lëng tartufi me liker portokalli dhe fëstëkë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Çokollatat e bëra në shtëpi kanë shije më të mirë! Këto janë bërë me çokollatë të zezë, krem, liker portokalli dhe vaj kokosi. Konfeksioni i vogël i ëmbël merr një ngjyrë të gjelbër të pasur nga veshja me fistikë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pralina me lëng tartufi me liker portokalli dhe fëstëkë
Pralina me lëng tartufi me liker portokalli dhe fëstëkë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Çokollatat e bëra në shtëpi kanë shije më të mirë! Këto janë bërë me çokollatë të zezë, krem, liker portokalli dhe vaj kokosi. Konfeksioni i vogël i ëmbël merr një ngjyrë të gjelbër të pasur nga veshja me fistikë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g çokollatë e zezë
 • 2 lugë liker portokalli
 • 40 g yndyrë kokosi
 • 100 g krem

Udhëzime

 1. Trydhni çokollatën e zezë në një procesor ushqimi.
 2. Shtoni likerin, vajin e kokosit dhe kremin dhe përzieni mirë.
 3. Shkrini masën në një tenxhere.
 4. Masen e çokollatës e vendosni në frigorifer për rreth 2 orë të ftohet. poshtë
 5. Përgatisni një pjatë me fëstëkë ose arra sipas dëshirës tuaj.
 6. Nga masa e ftohur e çokollatës formoni përafërsisht 25-30 toptha dhe i rrotulloni në fëstëkë.
 7. Sërbejini pralinat tartufi me kafe ose çaj.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • lugë
 • pjatë