Predha taco me mish viçi të bluar, domate, marule dhe salcë domate

Predha taco me mish viçi të bluar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ky version i thjeshtë i një pjate meksikane me mish viçi të bluar, djathë dhe salcë domate është gati në asnjë kohë. Lëvozhgat e takos nuk janë vetëm të lehta për t’u përgatitur, por edhe tepër të shijshme. Kjo recetë është e domosdoshme për të gjithë adhuruesit e kuzhinës meksikane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Predha taco me mish viçi të bluar
Predha taco me mish viçi të bluar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ky version i thjeshtë i një pjate meksikane me mish viçi të bluar, djathë dhe salcë domate është gati në asnjë kohë. Lëvozhgat e takos nuk janë vetëm të lehta për t’u përgatitur, por edhe tepër të shijshme. Kjo recetë është e domosdoshme për të gjithë adhuruesit e kuzhinës meksikane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta meksikane

Përbërës

 • ½ qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 450g mish viçi i grirë
 • ½ lugë gjelle kripë
 • 1 lugë spec djegës pluhur
 • 1 lugë qimnon
 • ½ lugë lugë rigon, i tharë
 • ¼ lugë paprika, i tymosur
 • ¼ lugë çaji piper i kuq
 • 240 g salcë domate
 • 100 g gjethe marule
 • 2 domate
 • 50 g djathë
 • 8 lëvozhga taco
 • 1 jalapeño, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe priteni në kubikë të vegjël.
 2. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 3. Skuqni qepën për 4-5 minuta.
 4. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera.
 5. Shtojeni mishin e grirë tek perimet dhe trazojeni Skuqeni për 5 minuta.
 6. Servozojeni me kripë dhe çdo erëza të tjera.
 7. Gatijeni për 30 sekonda.
 8. Hidhni salcën e domates dhe ziejini në zjarr mesatar-të lartë për 10 minuta.
 9. Mund të shtohen speca jalapeño të grira imët, sipas dëshirës shtohen në tigan.
 10. Pastrojini dhe grijini gjethet e marules në copa të vogla.
 11. Prisni domatet në kubikë të vegjël.
 12. E grini imët djathin.
 13. Ngrohni lëvozhgat e takos në një tigan të thatë dhe palosni përgjysmë.
 14. Mbushni takos me marule, domate, djathë dhe salcë domate.
 15. Shërbejini lëvozhgat e takos menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende