Puding i shijshëm me çokollatë me fëstëkë, qumësht dhe bollgur

Puding i shijshëm me çokollatë me fëstëkë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në ndryshim nga qulli i bollgur, i cili ka shije të shijshme të ngrohtë, bollguri shërbehet i ftohtë. Pudingu me një shije të mrekullueshme çokollate është një ëmbëlsirë e mrekullueshme që përgatitet lehtë paraprakisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Puding i shijshëm me çokollatë me fëstëkë
Puding i shijshëm me çokollatë me fëstëkë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në ndryshim nga qulli i bollgur, i cili ka shije të shijshme të ngrohtë, bollguri shërbehet i ftohtë. Pudingu me një shije të mrekullueshme çokollate është një ëmbëlsirë e mrekullueshme që përgatitet lehtë paraprakisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 150g çokollatë me qumësht të plotë
 • 100g bollgur
 • 5 filxhanë qumësht
 • 1 lugë sheqer kaf
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 50g fëstëkë, të grira ose bajame të grira

Udhëzime

 1. Çokollatën e thyejmë në copa dhe lëmë mënjanë disa copa për dekorim.
 2. Zejmë qumështin me sheqerin në një tenxhere, shtojmë gjalpin dhe çokollatën.
 3. Ngrohim mirë derisa çokollata të tretet plotësisht.
 4. Spërkasim ne bollgur dhe ziejme per 3 minuta duke e perzier vazhdimisht.
 5. Shpëlajme kallepin me uje te ftohte dhe hedhim masen e kremit.
 6. E vendosim kremin ne frigorifer per 2 ore.
 7. Nxirreni kremin me çokollate nga kallep para e servirim dhe e presim pudingun me çokollatë.
 8. Spërkasim pudingun me çokollatë me fëstëkë dhe
 9. shërbejmë patate të skuqura çokollatë ose copëza çokollate.

Vegla

 • Enxhere
 • Whisk
 • Ëmbëlsirë pjatë