Puding për bukë me unazë angleze me manaferra të kuqe

Puding për bukë me unazë angleze me manaferra të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 620 minuta

Ka një shije të vërtetë të verës në këtë ëmbëlsirë. Fjalë për fjalë e mbushur deri në buzë me mjedra, rrush pa fara të kuqe dhe boronica, ky puding buke është jashtëzakonisht freskues. Është kaq e lehtë për t’u përgatitur saqë të gjithë duhet ta provojnë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Puding për bukë me unazë angleze me manaferra të kuqe
Puding për bukë me unazë angleze me manaferra të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 620 minuta

Ka një shije të vërtetë të verës në këtë ëmbëlsirë. Fjalë për fjalë e mbushur deri në buzë me mjedra, rrush pa fara të kuqe dhe boronica, ky puding buke është jashtëzakonisht freskues. Është kaq e lehtë për t’u përgatitur saqë të gjithë duhet ta provojnë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta angleze|Kuzhina britanike

Përbërës

 • 175g sheqer pluhur
 • 3 lugë gjelle ujë
 • 100g rrush pa fara të zeza ose rrush pa fara të kuqe
 • 200g boronica
 • 250g manaferra
 • 300g mjedër
 • 300g luleshtrydhe
 • 7-8 feta tost

Udhëzime

 1. Përzieni sheqerin pluhur dhe ujin në një tenxhere.
 2. Nxehni tretësirën e sheqerit në nxehtësi mesatare-të lartë.
 3. Ulni zjarrin në minimum.
 4. Shtoni të gjitha manaferrat përveç luleshtrydheve. duke i përzier herë pas here.
 5. Mund të përdorni manaferrat e tjera ose të rregulloni përmasat sipas shijes tuaj.
 6. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 7. Shtoni luleshtrydhet, përzieni përsëri.
 8. Lëreni përzierjen për një ose dy minuta.
 9. Manaferrat vendosini në një kullesë për t’u kulluar në një tas.
 10. Lërini të qëndrojnë kështu për 10 minuta.
 11. Mbuloni një enë tjetër me një film ngjitës të dyfishuar mbi të dhe skajet e filmit të varur poshtë.
 12. Këpni koren nga buka .
 13. Prisni një fetë bukë në të njëjtën madhësi si fundi i tasit.
 14. Një bukë pak e tharë, por jo shumë e thatë shkon mirë me këtë recetë.
 15. Futni njërën anë të kësaj fete buke në lëngun e manave .
 16. The ske Vendoseni ibe në fund të tasit, nga ana e thatë lart.
 17. Prisni fetat e mbetura të bukës vertikalisht.
 18. Lutini njërën anë në lëng.
 19. Rrenditoni këto përgjatë anëve të tasit, duke u kujdesur që të mos ketë boshllëqet
 20. Prisni fetat e bukës që dalin sipër buzës së tasit.
 21. Mbushni manaferrat në këtë bazë në tas.
 22. Më pas mbulojini edhe manaferrat me feta buke, duke i zhytur më parë në lëng .
 23. Skajet e filmit ngjitës Paloseni për të mbuluar tortën Bundt.
 24. Vendosni një disk ose një pjatë të vogël sipër.
 25. Vendosni një peshë mbi të, për shembull një kavanoz reçeli. ne frigorifer per 10-12 ore qe te zihet.
 26. Kekun e heqim nga frigoriferi, e heqim peshen dhe e mbeshtjellim petkun.
 27. Mbulojeni tasin e kekut Bundt me nje pjate pak me te madhe dhe e ktheni me kujdes tasin.
 28. Hiqni filmin ngjitës dhe shërbejeni pudingun e bukës.

Vegla

 • pan
 • sieve
 • thikë
 • tas
 • film ngjitës