Puding vegan chia me qumësht soje, mango dhe rrush

Puding vegan chia me qumësht soje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Ky, i cili përzihet me qumësht soje, është shumë i shijshëm dhe super i lehtë. Me shumë fibra të shëndetshme, pudingu chia mund të zëvendësojë mëngjesin ose të bëhet një rostiçeri e pasur me energji pasdite. Në kombinim me fruta të freskëta si mango dhe rrush, ka shije tepër të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Puding vegan chia me qumësht soje
Puding vegan chia me qumësht soje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Ky, i cili përzihet me qumësht soje, është shumë i shijshëm dhe super i lehtë. Me shumë fibra të shëndetshme, pudingu chia mund të zëvendësojë mëngjesin ose të bëhet një rostiçeri e pasur me energji pasdite. Në kombinim me fruta të freskëta si mango dhe rrush, ka shije tepër të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 11-12 lugë fara chia
 • 500 ml qumësht soje, ose qumësht bajame
 • 1-2 lugë gjelle shurup agave, ose mjaltë, sipas shijes
 • 1 mango
 • 100 g rrush

Udhëzime

 1. Vendosni farat chia në një tas.
 2. Hidhni qumështin e sojës.
 3. Ëmbëlsojeni me shurup agave.
 4. Të gjitha përzieni mirë.
 5. Pudingun e lëngshëm chia e vendosni në 6 kavanoza. orë ose gjatë natës në frigorifer.
 6. Preni mangon në kubikë.
 7. Shtroni rrushin me mangon e prerë në kubikë sipër pudingut chia.
 8. Gëzojeni pudingun chia në mëngjes për mëngjes ose pasdite.

Ëmbëlsia e pudingut chia mund të rregullohet individualisht.

Vegla

 • tas
 • lugë gjelle
 • snoweese
 • kavanoza
 • thikë