Pulë e mbushur aromatike me oriz, kërpudha dhe vezë

Pulë e mbushur aromatike me oriz

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Pulë e shijshme e mbushur me oriz, kërpudha dhe vezë shërbehet pa kocka. I shijshëm, aromatik dhe shumë i shijshëm, mishi i shpendëve pritet lehtësisht në pjesë, sepse kockat hiqen paraprakisht. Lëkura qërohet me kujdes dhe më pas mbushet me një përzierje pule dhe perimesh. E pjekur në furrë, është vërtet një pjatë e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë e mbushur aromatike me oriz
Pulë e mbushur aromatike me oriz

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Pulë e shijshme e mbushur me oriz, kërpudha dhe vezë shërbehet pa kocka. I shijshëm, aromatik dhe shumë i shijshëm, mishi i shpendëve pritet lehtësisht në pjesë, sepse kockat hiqen paraprakisht. Lëkura qërohet me kujdes dhe më pas mbushet me një përzierje pule dhe perimesh. E pjekur në furrë, është vërtet një pjatë e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 pulë, e plotë
 • 100-120 g oriz
 • 2-3 vezë
 • 250-300 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal, disa për larje
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi , për shije
 • majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Duke filluar nga gjoksi, hiqeni lëkurën me shumë kujdes pa e dëmtuar atë.
 2. Nëse është e vështirë, përdorni një thikë.
 3. Nëse pak mish ose yndyrë ngjitet në lëkurë, kjo është në rregull .
 4. Prejini kofshët, krahët dhe bishtin përgjatë nyjës, duke i lënë të ngjitura me lëkurën.
 5. Mund të prisni edhe kockat në kofshë.
 6. Vendosni orizin në një tenxhere dhe gatuajeni derisa të zbutet, rreth 10-12 minuta.
 7. Vendosni vezët në një tenxhere dhe ziejini për rreth 10 minuta.
 8. Lërini të ftohen.
 9. Qëroni qepën.
 10. Vajini vegjetal hidheni në një tigan.
 11. Prisni kërpudhat dhe qepën në copa të vogla.
 12. Shtojeni në tiganin dhe 5 Skuqini deri në 7 minuta, më pas lëreni të ftohet.
 13. Hiqni të gjithë mishin nga kockat dhe grijeni në një blender ose bluar.
 14. Përzieni orizin, kërpudhat, qepët dhe fileton e pulës së bashku në një tas.
 15. Sezoni me kripë dhe piper .
 16. Një pjesë e mbushjes dhe një e tërë Hidheni vezën në lëkurën e pulës.
 17. Mbusheni të gjithë zogun kështu.
 18. Vendosni pulën në një tavë të lyer me vaj dhe i jepni formë.
 19. Lyejeni lehtë sipërfaqen me majonezë ose gjalpë.
 20. Për të shmangur zierjen e tepërt. pule,shtojme Mbulojme me leter.
 21. Pjekim shpendet ne 190°C per rreth 50-60 minuta dhe me pas e sherbejme.

Një supë mund të bëhet nga kockat e mbetura të pulës. Për të mbajtur shpendët në formë të mirë, është mirë të fiksoni lëkurën me kruese dhëmbësh.

Vegla

 • thikë
 • tavë
 • tegan
 • përzierës qendror
 • dërrasë prerës
 • tas
 • tavë
 • fletë alumini
 • kruajtëse dhëmbësh