Pulë e pjekur e mbushur me djathë feta dhe domate të thara

Pulë e pjekur e mbushur me djathë feta dhe domate të thara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Një ndryshim i shkëlqyeshëm në stilin mesdhetar i mbushur me selino, qepë, domate, barishte dhe djathë feta. Një recetë e mrekullueshme për një festë që do ta shijojë e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë e pjekur e mbushur me djathë feta dhe domate të thara
Pulë e pjekur e mbushur me djathë feta dhe domate të thara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Një ndryshim i shkëlqyeshëm në stilin mesdhetar i mbushur me selino, qepë, domate, barishte dhe djathë feta. Një recetë e mrekullueshme për një festë që do ta shijojë e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 qepë e vogël
 • 1 shkop selino
 • 2 lugë vaj
 • 40 g domate të thara
 • 200 g bukë të bardhë
 • 190 g djathë feta
 • 1 lugë barishte italiane, të thata
 • 1600-1700 g Pulë të pjekur
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190 gradë.
 2. Prisni hudhrën.
 3. Prisni në kubikë qepën dhe selinon.
 4. Ngrohni 1 lugë vaj në një tigan.
 5. Skuqini perimet për 5-6 minuta derisa të zbuten. per tu ftohur.
 6. Prisni domatet e thara ne rripa.
 7. Preni buken ne kubik te medhenj.
 8. Trekim djathin feta.
 9. I perziejme te gjitha bashke me perimet dhe barishtet e pjekura.
 10. Mbusheni pulen me te pergatitur përzierje.
 11. Përdorni spango kuzhine për të siguruar fiksimin e hapjes.
 12. Fërkojeni pulën me kripë, piper dhe vajin e mbetur.
 13. Vendosni gjoksin e pulës lart në një tavë me një tela. furrë e parangrohur për rreth 60 deri në 70 minuta.
 14. Pulën e pjekur në mes e lyejmë me furçë në marinadë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • pan
 • spatula rrahëse
 • spango kuzhine
 • pjek me rrjetë
 • lugë