Pulë e pjekur me boronicë dhe fëstëkë nga furra

Pulë e pjekur me boronicë dhe fëstëkë nga furra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Me një kore të artë dhe një mbushje me kokrra të kuqe dhe arra, kjo e shijshme duket e mrekullueshme në një tryezë festive ose është një drekë ideale për të gjithë familjen!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë e pjekur me boronicë dhe fëstëkë nga furra
Pulë e pjekur me boronicë dhe fëstëkë nga furra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Me një kore të artë dhe një mbushje me kokrra të kuqe dhe arra, kjo e shijshme duket e mrekullueshme në një tryezë festive ose është një drekë ideale për të gjithë familjen!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 qepë, e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 30 g fëstëkë, të pakripura
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 40 g boronicë, të thata
 • ⅓ tufë majdanoz
 • 2 vezë
 • 120 g thërrime buke
 • Kripë, në shije
 • piper, sipas shijes
 • 1,5 kg pule e pjekur

Udhëzime

 1. Qëroni dhe grijeni imët qepën dhe hudhrën.
 2. Prisni fistikët.
 3. Ngrohni një lugë vaj ulliri në një tigan.
 4. Shtoni qepët, hudhrat, fistikët dhe boronicat.
 5. Skuqini për 8-10 minuta derisa qepët të zbuten…përziejini mirë.
 6. Nxehni furrën në 190 gradë.
 7. Mbushni pulën e pjekur me masën e përgatitur.
 8. Siguroni vrimën me kruajtëse dhëmbësh dhe lidhni këmbët fort me spango kuzhine.
 9. Fërkojeni pulën nga të gjitha anët me vajin e mbetur.
 10. Servozojmë me kripë dhe piper.
 11. Pjekim në furrë për 70-80 minuta.
 12. Mbulojmë pulën e pjekur të përfunduar me letër alumini dhe e lëmë të qëndrojë 10-15 minuta para se ta servirim.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • spatula