Pulë e pjekur me kungull i njomë, brokoli dhe speca

Pulë e pjekur me kungull i njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Për këtë nevojitet vetëm pak përgatitje në formë prerjeje, pjesën tjetër e bën furra. Thjesht prisni perimet dhe mishin në copa sa një kafshatë, vendosni gjithçka në tavë dhe rregulloni. Rezultati del nga furra me një aromë të mrekullueshme. Perimet i japin lëng mishit, i cili ka shije tepër të butë dhe të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë e pjekur me kungull i njomë
Pulë e pjekur me kungull i njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Për këtë nevojitet vetëm pak përgatitje në formë prerjeje, pjesën tjetër e bën furra. Thjesht prisni perimet dhe mishin në copa sa një kafshatë, vendosni gjithçka në tavë dhe rregulloni. Rezultati del nga furra me një aromë të mrekullueshme. Perimet i japin lëng mishit, i cili ka shije tepër të butë dhe të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 500g fileto gjoksi pule
 • 2 kunguj të njomë, të vogla
 • 1-2 speca zile
 • 1 qepë
 • 400 gr brokoli
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 1- 2 dege rozmarine

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200° C.
 2. Lani filetot e gjoksit të pulës, thajini dhe pritini në copa të vogla. copa.
 3. Qojmë qepët, i presim në katër pjesë dhe i presim në copa të vogla.
 4. Presim brokolin në lule të vogla.
 5. Perimet dhe mishin i vendosim në një tavë. trazojeni.
 6. Shtoni rozmarinë dhe mbulojeni me letër alumini.
 7. Pulen me perime e pjekim në furrë për rreth .Pjekim për 35 minuta në 200°C.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë enës
 • fletë alumini