Pulë e tërhequr – pulë me lëng nga furra

Pulë e tërhequr - pulë me lëng nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Pula e tërhequr është një ndryshim në klasikun amerikan të bërë me mish derri (). Edhe pse kjo mënyrë përgatitjeje kërkon pak më shumë kohë përgatitjeje, ajo e bën pulën tepër të butë dhe të lëngshme, në mënyrë që të shkëputet lehtësisht. Pula e tërhequr shijon më së miri në një salcë të ëmbël dhe të thartë me të ngrohtë dhe perime ose si mbushje në një simite krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë e tërhequr - pulë me lëng nga furra
Pulë e tërhequr - pulë me lëng nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Pula e tërhequr është një ndryshim në klasikun amerikan të bërë me mish derri (). Edhe pse kjo mënyrë përgatitjeje kërkon pak më shumë kohë përgatitjeje, ajo e bën pulën tepër të butë dhe të lëngshme, në mënyrë që të shkëputet lehtësisht. Pula e tërhequr shijon më së miri në një salcë të ëmbël dhe të thartë me të ngrohtë dhe perime ose si mbushje në një simite krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 3 thelpinj hudhra
 • 400g domate të konservuara
 • 5-6 lugë salcë barbekju
 • 2 lugë mjaltë
 • ½ lugë gjelle piper i zi
 • 1 lugë çaji flakë djegëse të thata
 • kripë, sipas shijes
 • 1 kg fileto gjoksi pule
 • 2 lugë niseshte misri
 • 50 ml ujë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180° C.
 2. Qroni hudhrën dhe shtypni në një tas me shtypjen e hudhrës.
 3. Shtoni domatet e konservuara, salcën e barbekjusë, mjaltin, piperin, specat djegës dhe kripën dhe përzieni.
 4. Shpëlajeni filetot e pulës, thajini, vendosini në një enë Vendoseni tavën dhe mbulojeni me salcën e përgatitur.
 5. Më pas mbulojeni me letër alumini dhe gatuajeni për rreth 40 minuta në 180°C.
 6. Pasi të ketë kaluar koha, hiqni leter alumini dhe e pjekim mishin edhe per rreth 40 minuta.
 7. Pastaj mishin e heqim nga tava dhe e vendosim ne nje ene.
 8. Rrisim temperaturen e furres ne 200°C.
 9. Përziejmë niseshtën e misrit në ujë të ftohtë në një tas të vogël, shtoni salcën në tavë dhe përzieni mirë.
 10. Salca në 200 ° C E vendosim në furrë për rreth 10 minuta.
 11. Ndërkohë filetot e pulës i ndajmë në fije.
 12. Më pas kthejeni në enën e tavës me salcën, përzieni dhe gatuajeni edhe për 10 minuta të tjera.
 13. Para se ta servirni pulën e tërhequr en me barishte.

Vegla

 • Shtypni hudhra
 • Tas
 • Tavë
 • Folje kallaji
 • Tasë